medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

Przejazd (nie)bezpieczny

przejazd warzymiceJednym z priorytetów nowego sołtysa i rady sołeckiej Warzymic jest poprawa bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowych. We wsi od lat dochodziło do niebezpiecznych wypadków z udziałem samochodów i ciężarówek. Dwa lata temu pociąg staranował samochód osobowy w którym zginęło małżeństwo. Na początku tego roku ciężarówka zderzyła się z pociągiem, tutaj na szczęście ofiar nie było. Kilka dni temu na przejeździe kolejowym pomiędzy Przecławiem a Warzymicami odbyło się ważne zebranie.

 

Światła czasami palą się przez kilka minut i nic nie jedzie - mówi Pani Monika z Przecławia. Potem światło gaśnie i dalej nic nie jedzie. Codziennie przejeżdżam w stronę Warzymic i dochodzi do dziwnych sytuacji na tym przejeździe. Dwa przejazdy kolejowe w Warzymicach nie mają żadnych rogatek. Kierowców i pieszych o nadjeżdżającym pociągu informuje jedynie czerwone światło i sygnał dźwiękowy. Do awarii systemów bezpieczeństwa dochodziło dość często, chociaż władze PKP zawsze twierdzą, że wszystko jest w porządku.

21 kwietnia na zaproszenie sołtysa odpowiedzieli Magdalena Sochanowska, Ryszard Wójcik oraz Jan Włodarczyk z Wydziału Komunikacji i Transportu Dróg Starostwa Powiatowego w Policach, Przewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo Zbigniew Szczuplak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP Grzegorz Sudakow, Komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie Łukasz Galczewski, Główny specjalista ds. planowania przestrzennego i inwestycji w Gminie Kołbaskowo Waldemar Trusewicz oraz Członkowie Rady Sołectwa Warzymice - Monika Kubik, Dariusz Stefek oraz Łukasz Stański.

Na zebraniu padła propozycja ze strony sołtysa Marka Stożyńskiego poprawy bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowych poprzez utworzenie "półrogatek" i zmianę obecnych sygnalizatorów świetlnych na nowoczesne ledowe. W tej kwestii przedstawiciele PKP przedstawili szereg wymagań, które na obecną chwilę wydają się trudne do zrealizowania. Zgodnie z przepisami, aby przejazd mógł być zabezpieczony półrogatkami musi posiadać kategorię "B". Warzymickie posiadają kategorię "C"

Uważam jako sołtys, że bezpieczeństwo w tych miejscach musi ulec poprawie - mówi sołtys Marek Stożyński. Jest to droga dzieci do szkoły z Warzymic do Przecławia. Droga jest też częścią nowo-wybudowanego chodnika z którego korzysta bardzo wielu mieszkańców. Nie jestem usatysfakcjonowany z efektów tego zebrania i już jestem umówiony na kolejne spotkanie, tym razem z dyrektorem PKP TLK Włodzimierzem Wiatrem, któremu wysłaliśmy pismo tak jak w załączniku poniżej.

Bez względu na to czy powstaną tutaj "półrogatki" czy nie - to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jeśli pali się czerwone światło to oznacza to stop. A stop - znaczy stop.

przejazd warzymice pismo

 

Pin It