logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Tu będzie nowe przedszkole gminne ?

przedszkole-w-karwowieNa ostatniej sesji rady gminy Kołbaskowo przedstawiono propozycje wybudowania w trybie pilnym przedszkola publicznego w Karwowie. Nowe przepisy nakładają na gminę obowiązek zapewnienia od 1 września 2015 wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci ze swojego terenu. Podczas ostatniej rekrutacji do przedszkoli zabrakło już miejsc dla niektórych dzieci. Z roku na rok sytuacja będzie się pogarszać.


 

Obecnie na terenie gminy mamy 500 miejsc w przedszkolach publicznych i prywatnych. W trzech publicznych placówkach opiekę i wychowanie znalazło ponad 250 dzieci. Drugie tyle uczęszcza do prywatnych przedszkoli. Sytuacji z wolnymi miejscami nie poprawiło zorganizowanie dodatkowej piątej grupy w przecławskim przedszkolu. Obłożenie w obu placówkach jest stuprocentowe - po 116 dzieci w każdej

 

Według nowych przepisów od 1 września 2015 gmina ma obowiązek zapewnienia dziecku miejsca w placówce wychowania przedszkolnego jeśli takie jest życzenie jego rodziców. Przedszkole publiczne musi powstać w krótkim czasie, tak aby zapewniono edukację dzieciom 4 i 5 letnim, a od 1 września 2017 także trzylatkom.

 

Wychodzimy naprzeciw potrzebom młodych rodzin z naszego terenu - mówi wójt M. Schwarz. Wniosłam na radzie gminy o zakup nieruchomości w Karwowie z przeznaczeniem na przedszkole gminne. Jest to w pełni uzasadniona propozycja z uwagi na brak wolnych miejsc w przedszkolach dla dzieci zamieszkujących naszą gminę.

 

Nieruchomość położona jest w Karwowie pod nr 13A z bezpośrednim dostępem do drogi gminnej. Budynek wraz z poddaszem użytkowym ma powierzchnię 600m2. Wstępnie spełnia warunki do prowadzenia przedszkola z uwagi na układ funkcjonalno - użytkowy pomieszczeń oraz przestrzeń gruntową z przeznaczeniem na przedszkolny plac zabaw dla dzieci o powierzchni 1639m2. Budynek jest w stanie częściowo wykończonym do poziomu developerskiego i uzyskał pozwolenie na użytkowanie w 2007 roku.

 

Zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja o zakupie nieruchomości przeprowadzone zostaną niezbędne ekspertyzy budowlane.

 

Pin It