medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

Powiat po PO

pozostalosci-po-ecoramieNa najbliższej sesji rady powiatu polickiego zostaną wybrane nowe władze starostwa. Radni zagłosują za wyborem Starosty, Wicestarosty oraz członków zarządu. Przez ostatnie 4 lata rządy w Policach sprawowała niepodzielnie Platforma Obywatelska. Teraz będzie musiała oddać władzę samorządowcom z "Gryfa XXI" oraz "PiS". Ale obraz powiatu po ostatnich czterech latach rządów PO do różowych nie należy.

 

 

Zadłużenie do 2024 roku
Starostwo Powiatowe za rok kończy spłacać zadłużenie szpitala polickiego, a obecny Zarząd już zaciągnął kolejne zobowiązanie. Pieniądze na remont drogi powiatowej na swoim terenie wyłożyło bogate Nowe Warpno. Ale dług trzeba będzie zwrócić. Inwestycja w drogi w Nowym Warpnie bardzo poważnie zaważy na finansowaniu obecnych dróg powiatowych w pozostałych gminach - mówi Gracja Broda z portalu DziennikPolicki.pl Burmistrz Nowego Warpna wydał 16 mln na remont drogi Dobieszczyn - Karszno a za dwa lata Starostwo rozpocznie jego spłatę. I tak będzie do 2024 roku. Rolą starostwa powinna być współpraca między gminami, ponieważ nie dajmy się oszukać, nie da się wyremontować dróg powiatowych na terenie gmin wyłącznie z budżetu powiatowego. Tych pieniędzy przez najbliższe lata w budżecie nie będzie.

 

4 mln zł subwencji oświatowej do zwrotu
Ciągle owiana jest tajemnicą sprawa czteromilionowej subwencji oświatowej, którą prawdopodobnie starostwo będzie musiało zwrócić. Tu wyroku nie będzie tylko raczej decyzja od której się zapewne starostwo się odwoła albo już się odwołali - mówi radna powiatu Izabella Wesołowska-Kośmider. Szansa na umorzenie jest marna, ponieważ są to środki Skarbu Państwa. Do zwrotu będzie 3,8 mln zł plus odsetki.

 

2 mln zł na likwidację śmieci po "Ecoramie"
Tysiące ton śmieci zalegają przy ul. Kamiennej - to pozostałość po firmie Ecorama, która ogłosiła upadłość. Firmy już nie ma, a hałdy śmieci wciąż walają się na terenie należącym do Skarbu Państwa a będącym w zarządzaniu Starostwa Powiatowego. Powiat skierował sprawę do sądu. Ten nakazał Ecoramie oddać teren bez znajdujących się tam śmieci. Ponadto zobowiązał firmę do spłacenia ponad 210 tys. złotych długu wraz z odsetkami. Ecorama jednak ani nie uprzątnęła terenu ani nie spłaciła zobowiązania.

 

Konflikt w oświacie - unieważnienie konkursu
Przez ponad rok głośno było o konkursie na nowego dyrektora Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Przypomnijmy, że do konkursu stanęły wówczas dwie kandydatki. Ówczesna dyrektor, ciesząca się zaufaniem i poparciem społecznym Beata Golisowicz, która zarządzała placówką od roku 2003 i Agata Markowicz-Narękiewicz. Decyzją komisji konkursowej nową dyrektor polickiej placówki została ta druga.

W Policach zawrzało. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez zarząd Powiatu Polickiego w sprawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego unieważniającego uchwałę zarządu Powiatu Polickiego, dotyczącą zatwierdzenia wyników konkursu na dyrektora. Wyrok jest prawomocny.

Decyzja NSA pokazuje, że poprzednie władze Powiatu Polickiego wykazały się rażącym brakiem wyczucia i kompetencji w jednym z najważniejszych społecznie obszarów, jakim jest edukacja - mówi Piotr Lewandowski z polickiego PiS. Nie tylko zresztą w tej sprawie, wystarczy przypomnieć kontrowersje narosłe wokół likwidacji SOSW nr 2 w Policach. Trzeba mieć nadzieję, że nowy zarząd Powiatu Polickiego sytuację wokół "Białej" unormuje, z jak najmniejszą szkodą dla najbardziej zainteresowanych, czyli uczniów.

 

Komentarz :
Sytuację po przejściu platformy przez powiat policki z pewnością można porównać do śmietnika pozostawionego przez Ecoramę. Wiele problemów udało się zamieść pod dywan, lekką ręką zaciągnięto kolejne zobowiązania finansowe, skonfliktowano oświatę i zburzono zaufanie społeczeństwa do władz. Brak współpracy z władzami gmin odbił się na katastrofalnym stanie dróg powiatowych. Ten bałagan po PO trzeba będzie posprzątać. Pytanie tylko czy Gryfowi XXI starczy na to czterech lat i kosztem jakich oszczędności w budżecie ?

 

Na zdjęciu pozostałości do "Ecoramie" w Policach. Fot. Gracjan Broda. 

Pin It