logo gif 10lat

Open menu

czatkowice gruntkal

 reklama

Fundusz sołecki podzielony

fundusz-solecki25 września, na dwóch zebraniach sołeckich, mieszkańcy Przecławia i Warzymic podzielili środki z funduszu sołeckiego. A była to kwota niemała. Na każde z sołectw przypadło po 30 tys zł. Wśród wybranych i przegłosowanych zadań były inwestycje przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców czy działania patriotyczne. Mieszkańcy zadecydowali także o przekazaniu części środków za zakup wyposażenia sportowego oraz doposażenie placu zabaw.

 

 

Fundusz sołecki to wyodrębnione pieniądze z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców danej wsi. O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydują mieszkańcy głosując w trakcie zebrania wiejskiego. Mają na to czas do 30 września. Potem w budżecie na 2015 rok tworzona jest rezerwa na realizację tych zadań. W zeszłym roku przecławianie wyposażyli plac zabaw mieszczący się obok szkoły, który od klku miesięcy cieszy okoliczne dzieci. 

 

W tym roku środki z funduszu przeznaczyli na kilka mniejszych zadań. W przyszłym roku w Warzymicach, wolą mieszkańców, zamontowane zostaną trzy progi zwalniające na drodze powiatowej biegnącej przez wieś. Utwardzone zostaną pobocza drogi powiatowej oraz postawione nowe punkty świetlne na drogach gminnych.

 

W Przecławiu dokończone zostanie wyposażenie placu zabaw obok szkoły podstawowej, przybędzie nowa piaskownica, huśtawka dla najmłodszych dzieci, ławki i nasadzenia. "Victoria 95 Przecław" otrzyma środki na zakup wyposażenia sportowego a na ścieżce przy siłowni pojawi się w końcu oświetlenie i duże donice. Sołectwo też otrzyma pieniądze na pomoc w organizacji "Białej Soboty" oraz przygotowanie stoiska na "Kiełbaskowo". Nowością w funduszu sołeckim będa "działania patriotyczne". Prowadzący zebranie Wojciech Woźniak zaproponował uczczenie w Przecławiu świat narodowych oraz rocznic patriotycznych w ciekawy, niekonwencjonalny sposób.

 

Dużo kontrowersji wzbudził stan placu zabaw koło Biedronki, który wrócił do gminy. Wcześniej był użytkowany w wieloletniej dzierżawie przez SM "Przecław - Zielone Pole". Obecna na spotkaniu p. Wójt potwierdziła, że w tym roku nie było zaplanowanych środków na ten obiekt. Na obecną chwilę znaleziono pieniądze aby naprawić ogrodzenie, odwodnić boisko, postawić kosze i nowe ławki.

 

Problemem jest to, że teren przylegający do Zielonego Pola jest ogólnie dostępny i nie dozorowany. Wieczorami, w nocy oraz w weekendy zbierają się dorośli mieszkańcy, piją alkohol oraz dewastują mienie. Straż Gminna nie może interweniować gdyż nie pracuje w weekendy oraz w nocy po godz. 22:00. A każdego ranka teren jest sprzątany przez pracowników PGK, którzy zbierają potłuczone butelki, walające się wszędzie śmieci. Postawienie tam atestowanych, nowych i drogich zabawek na placu zabaw, na obecną chwilę byłoby lekkomyślnością.

 

Wójt poinformowała że planuje ogrodzić cały teren i zostawić jedynie wejście od strony Zielonego Pola i jest otwarta na propozycje dzierżawy ze strony przecłwskich spółdzielni. Jednak w przypadku chęci dzierżawy to spółdzielnia powinna wystąpić do gminy z taką propozycją, jednak do tej pory żadna taka nie została złożona.

 

Pin It