logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Plac za Biedronką wraca do gminy

PlacZabawBiedronkaHistoria placu zabaw na tyłach Biedronki jest długa i pełna niedomówień. Teren należy do gminy, ale przez lata użytkowała go Spółdzielnia Mieszkaniowa Przecław. Sterty śmieci, uszkodzone sprzęty i ogólny bałagan, to był obrazek, jaki w ostatnim czasie jawił się mieszkańcom osiedla. Między właścicielem a użytkownikiem terenu trwała wymiana korespondencji, która ostatecznie doprowadziła do tego, że plac wraca do gminy.

 

 

Do końca nie wiadomo, na jakich zasadach teren użytkowała przez lata spółdzielnia. Była to najprawdopodobniej ustna umowa między poprzednim wójtem i poprzednim prezesem Durdą. A skoro nie było pisemnej umowy, to nie było zapisów precyzyjnie określających prawa i obowiązki obu stron.

 

W 2011 roku, po zmianie wójta, dyrektor SM Przecław - Edward Sroka poinformował gminę, że przestaje sprawować nadzór nad placem zabaw. Ostatecznie obie strony ustaliły jednak, że spółdzielnia dalej będzie użytkować gminny teren. Tak było do ostatnich spółdzielczych zawirowań. Nowy zarząd nie potrafił znaleźć pomysłu na zagospodarowanie placu, który coraz bardziej popadał w ruinę – zabawki nie nadawały się do użytku, po terenie walały się sterty śmieci. Mieszkańcy dzwonili do gminy, która teren uporządkowała, ale w dalszym ciągu nie miała jasnej deklaracji od spółdzielni, co dalej.

 

- Zwróciliśmy się do Zarządu Spółdzielni Zielone Pole, z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie tego, czy będzie się tym placem zajmować, czy nie. Korespondencja trwała długo, ale niewiele z niej wynikało. Ostatecznie, poprosiliśmy o przywrócenie terenu do stanu pierwotnego, czyli takiego w jakim spółdzielnia przejęła go od gminy. Odpowiedź jaką otrzymałam wprawiła mnie w zdumienie, bo oto Zarząd SM Zielone Pole informuje mnie…że powinnam się w tej sprawie zwrócić do SM Przecław, a nie do nich. To ja się pytam, po co prowadzona była kilkumiesięczna korespondencja? – mówi wójt Małgorzata Schwarz. - Zabieramy teren i sami zajmiemy się jego urządzeniem. Mam nadzieję, że do Dnia Dziecka uda nam się oddać do użytku dzieci ładny, bezpieczny i funkcjonalny plac zabaw.

 

Przed wakacjami powinien też zostać wyposażony plac zabaw na tyłach bloku 32-38 w pobliżu szkoły podstawowej. Gmina rozstrzygnęła przetarg na dostawę i montaż urządzeń, które powinny być tam dostarczone i zamontowane do końca miesiąca. Dzieci będą miały do dyspozycji: dwuosobową huśtawkę, zjeżdżalnię, karuzelę oraz zestaw wielofunkcyjny.

 

PlacZabawBiedronka1

/Puls Przecławia nr 43/

Pin It