logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Gminne Centrum Kultury w 2015 ?

gminne-centrum-kulturyO konieczności budowy takiego obiektu w Przecławiu mówiło się od lat. Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji jedynie niedużą dzierżawioną świetlicę obok byłego Mex-Marketu. Brakuje placówki z prawdziwego zdarzenia, która stworzy możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego. Poprowadzi zajęcia artystyczne, hobbystyczne, koncerty, spektakle czy wystawy. Taka placówka powstanie niebawem w Przecławiu. Gmina nabyła już 1,5ha gruntu pod jego budowę oraz ma opracowaną koncepcję. Pytanie czy Gminne Centrum Kultury otworzy swoje podwoje w przyszłym roku ?

 

Przeglądając dokumentację techniczną widać od razu że to duży projekt. Budynek będzie podzielony na część kulturalną i rekreacyjną. W pierwszej części znajdzie się wielofunkcyjna sala widowiskowo-konferencyjna wraz ze sceną i zapleczem, hall, szatnie, łazienki i toalety. W części sportowo rekreacyjnej znajdziemy basen z jacuzzi, solarium, saunę, salę fitness, siłownię oraz całe techniczne zaplecze. Na piętrze sale do prowadzenia zajęć plastycznych , muzycznych i komputerowych. Przed budynkiem od strony drogi krajowej 13 teren zielony i liczne miejsca parkingowe. Za budynkiem dwa korty tenisowe, boisko do siatkówki i koszykówki oraz tereny zielone i alejki spacerowe. Na końcu działki zarezerwowano miejsce na skatepark i wybieg dla psów.

 

Gminne Centrum Kultury powstanie na działkach Nr 304/9 i 304/16 zlokalizowanych obok ogródków działkowych vis-a-vis Osiedla "Zielone Pole". To jedyne tereny jakie udało się nabyć od Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa.  Innych gruntów powyżej 1 ha w Przecławiu gmina nie posiada.

 

Dlaczego ta lokalizacja a nie np. były Mex-Market ? Mex market ma bardzo małą powierzchnię budynku i praktycznie brak terenu wokół na infrastrukturę towarzyszącą typu parkingi, zaplecze sportowe: korty tenisowe, boiska czy agility dla psów - mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy. Tutaj mamy 1,5 ha w takiej lokalizacji, że żadne imprezy nie będą nikomu przeszkadzać i spełniony zostanie warunek odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Obiekt też będzie bardziej atrakcyjny dla mieszkańców, bo rozszerzony o część fitness z siłownią  i spa z basenem. Takie rozwiązanie w Mex Markecie nie byłoby możliwe. Ważne jest także to, że udało się  gminie grunt pozyskać za darmo od Agencji Nieruchomości Rolnej na właśnie taki cel. Wstępny koszt inwestycji wynosi 10 mln zł. Liczę na nową perspektywę finansowania  ze środków unijnych oraz na środki z Ministerstwa Kultury.

 

Czy inwestycję da się zakończyć w 2015 roku - zobaczymy.

 

Pin It