Rusza przebudowa wodociągu w Przecławiu

przebudowa-wodociaguMamy dobrą wiadomość dla mieszkańców przecławskich osiedli. Właśnie wyłoniono wykonawcę, którzy przebuduje główną sieć wodociągową. Powstanie także dodatkowe zasilanie Przecławia i Warzymic, który w przypadku awarii pierwszego, zapewni ciągłość dostaw wody.

 

 

 

Wiosną 2011 roku w Przecławiu miało miejsce kilka awarii wody. Najpoważniejsza z nich trwała dwa dni. Wtedy to uszkodzony rurociąg przebiegający pod drogą krajową 13 naprawiono metodą "rura w rurę". Od dłuższego czasu mieszkańcy, szczególnie najwyższych kondygnacji narzekają na niskie ciśnienie wody.

Inwestycja ta jest jedną z wielu planowanych i już realizowanych w zakresie poprawy jakości wody w gminie Kołbaskowo - mówi Wójt Małgorzata Schwarz. Gminne sieci i urządzenia wodne, które od 2003 do 2011 eksploatował Calbud i które przejęliśmy w momencie utworzenia Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, są w stanie wymagającym sporych nakładów, by mogły właściwie funkcjonować. Dzięki temu, że sami jesteśmy teraz operatorem sieci, możemy planować inwestycje najbardziej istotne z punktu widzenia interesów naszych mieszkańców i systematycznie je realizować. Przebudowa wodociągu w Przecławiu to pierwszy etap realizacji planu dwustronnego zasilania miejscowości Przecław i Warzymice. Obecnie w fazie projektowania jest drugi etap -budowa sieci z ujęcia w Ustowie od drogi "Do Rajkowa" do Warzymic i dalej Przecławia. Dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo dostaw wody znacznie się poprawi, praktycznie będzie można, w razie awarii na którymś z odcinków sieci, zapewnić nieprzerwane dostawy wody dla mieszkańców tych miejscowości, co jest naszym głównym celem.

Jeszcze w tym roku gmina chce poprawić jakość wody w Przecławiu i Warzymicach poprzez instalację nowej stacji uzdatniania wody na ujęciu w Ustowie. Odczuwalnie poprawią się jej parametry - w tym zawłaszcza twardość, na którą mieszkańcy w tej chwili mocno narzekają.

Budowa i przebudowa wodociągu zasilającego Przecław ruszy jeszcze w tym roku i potrwa maksymalnie 2 miesiące. Planowane prace mogą spowodować przerwy w dostawie wody, ale nie dłużej niż 4 godziny. Oprócz tego przerwy mogą wystąpić jedynie poza godzinami szczytu poboru wody, czyli nie będzie przerw od 6-8, 15-17 i 19-23.

Dzięki tym działaniom, dwie miejscowości, podkreślam - z największą liczbą mieszkańców w naszej gminie, znacząco odczują poprawę zarówno jakości i ciśnienia wody, jak i ciągłości dostaw. Niestety wiąże się to również z pewnymi utrudnieniami w okresie realizacji tych zadań - mogą wystąpić przerwy w dostawach wody, za które już przepraszam, ale jestem przekonana, że efekt końcowy zrekompensuje ten stan - dodaje na koniec M. Schwarz.

W wyniku rozstrzygniętego przetargu w UG Kołbaskowo, prace za kwotę 320977,90 zł wykonają Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o z Goleniowa.

Planowany przebieg nowego wodociągu.

Przebudowa-cz-1-.JPG Przebudowa-cz-2-.JPG Przebudowa-cz-3-.JPG

Zdjęcia z awarii w 2011 roku.

awaria-wody-01.JPG awaria-wody-03.JPG awaria-wody-04.JPG

awaria-wody-06.JPG awaria-wody-08.JPG awaria-wody-11.JPG

awaria-wody-12.JPG awaria-wody-13.JPG awaria-wody-16.JPG

awaria-wody-17.JPG awaria-wody-18.JPG awaria-wody-19.JPG