logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Trwa budowa gimnazjum w Przecławiu

budowa-gimnazjumPrace ruszyły pod koniec 2010 roku. Już na początku okazało się, że prawie 10 letni projekt rozmija się z rzeczywistością i budynek trzeba będzie osadzić wyżej niż zakładano. Początkowe prace ziemne i podziemne wymagały dodatkowych nakładów czasowych i finansowych. Początek inwestycji był falstartem, zakończenie prac zaplanowano na koniec czerwca 2012. Czy budowlańcy zdążą ?Przecławskie gimnazjum zlokalizowane jest w sąsiedztwie budynku szkoły podstawowej. Na oczach okolicznych mieszkańców powstaje trzykondygnacyjny budynek z dwuspadowym dachem z elewacją i wyglądem dostosowanym do istniejących budynków szkoły.

Budowa gimnazjum to obecnie nasza największa i najkosztowniejsza inwestycja gminna - mówi Wójt Małgorzata Schwarz. Tutaj także korzystamy ze środków unijnych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego otrzymaliśmy kwotę 2,7 mln zł. Przeprowadzka gimnazjum zwolni pomieszczenia w obecnym Zespole Szkół. Dzieki temu powstanie w szkole podstawowej punkt przedszkolny dla 100 dzieci.

W zeszłym tygodniu wylewaliśmy posadzki - mówi Andrzej Karolik kierownik budowy - kończymy tynkowanie ścian, równolegle trwają prace ocieplania poddasza wełną mineralną. Trwają także intensywne prace zewnętrzne, okładamy elewację klinkierem, kończymy zewnętrzna blacharkę oraz zabieramy się za elewację puc, zakładamy rynny. Za 2 tygodnie odbędzie się montaż kopuły pod obserwatorium astronomiczne. Termin zakończenia prac mamy na koniec czerwca, mimo iż mieliśmy falstart na początku budowy to według mojej oceny termin oddania budynku nie jest zagrożony.
 
Łączne nakłady finansowe na gimnazjum to kwota 9.050 tys. zł z czego 7.237 tys. zł stanowią roboty budowlane (wraz z robotami dodatkowymi 249 tys. zł), 1.427 tys. zł zakup wyposażenia 386 tys. zł oraz pozostałe koszty  na opracowanie zmian w dokumentacji projektowej, nadzór inwestorki, autorski i wydatki na promocję. Obiekt zaprojektowany jest prawie na 400 uczniów. W gimnazjum będzie 19 pracowni lekcyjnych, 11 gabinetów przedmiotowych dla nauczycieli, pokoje administracji i dyrekcji, pokój nauczycielski, szatnie i sanitariaty dla uczniów, gabinet lekarski z zapleczem, czytelnia na 32 miejsca z biblioteką i gabinetem opracowań zbiorów. Jest kilka bardzo oryginalnych pomieszczeń i funkcjonalności szkoły - to m.in forum dla zebrań i rekraacji uczniów, sala konferencyjna z zapleczem oraz obserwatorium astronomiczne. Budynnek będzie w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy i winda).

Ciekawą fotogalerię umieścił ostatnio jeden z czytelników portalu - link TUTAJPin It