Historia Parafii w Przecławiu cz. 3

historia-parafi-cz31 lipca 1994 r. ks. Wojciech Musiałek zostaje przeniesiony do Gryfina. Zostaje mu powierzone zadanie wybudowania kościoła i założenia nowej parafii - tym razem na osiedlu Górne Tarasy w Gryfinie. "Doświadczenie zdobyte przy budowie kościoła w Przecławiu pomogą mu do niepowtarzania błędów, których nie udało się uniknąć. Należy mieć nadzieję, że szybko zrealizuje budowę" - napisano w kronice. Jego miejsce zajmuje ks. Joachim Feński.

 

 

Często powołanie nowego proboszcza w parafii rodzi niezadowolenie mieszkańców - tak było też u nas. "Moje przybycie do parafii nie było entuzjastycznie przyjęte" - pisze w pierwszych słowach Ks. Feński. Sytuacja finansowa w opinii nowego proboszcza też nie wyglądała najlepiej, zaciągnięte pożyczki na dokończenie budowy trzeba było szybko spłacać bo inflacja w ciągu jednego roku podwajała raty
Przybywa nowych mieszkańców, pod koniec grudnia 1994 parafia liczy sobie 1580 mieszkańców (łącznie z nowymi blokami od 50 do 56). W Październiku 1995 r. pewna rodzina z Przecławia wygrywa w totolotka i ofiaruje pieniądze na zakup ławek do kościoła. Do tej pory część z nich znajduje się na chórze i po 15 latach ciągle służą parafianom. Dzięki hojności parafian w latach 1996-98 udaje się założyć nagłośnienie w kościele, położyć podłogę  na chórze, wyłożyć sufit boazerią, ocieplić wewnątrz plebanię oraz unowocześnić ogrzewanie. W 1996 w Parafii wizytację kanoniczną składa ks. Abp Mariana Przykucki a w 2001 ks. Abp dr Zygmunt Kamiński - biskup diecezjalny.
Z roku na rok ks. Feński czuje się coraz gorzej, częściej choruje - "nawet trudno ukończyć kolędę....mamy nowe bloki od 57 do 66 oraz Os. Kresy w Warzymicach - to już w sumie 2720 mieszkańców- pisze w kronice. Z dniem 7 sierpnia 2001 r. ks. kan. Joachim Feński przechodzi na emeryturę. Proboszczem parafii zostaje ks. Tomasz Zaklukiewicz.

c.d.n.

Więcej zdjęć historycznych dostępnych jest TUTAJ

 

parafia26.jpg parafia27.jpg parafia28.jpg

parafia29.jpg parafia30.jpg parafia31.jpg

parafia32.JPG parafia33.JPG