logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Historia Parafii w Przecławiu cz. 3

historia-parafi-cz31 lipca 1994 r. ks. Wojciech Musiałek zostaje przeniesiony do Gryfina. Zostaje mu powierzone zadanie wybudowania kościoła i założenia nowej parafii - tym razem na osiedlu Górne Tarasy w Gryfinie. "Doświadczenie zdobyte przy budowie kościoła w Przecławiu pomogą mu do niepowtarzania błędów, których nie udało się uniknąć. Należy mieć nadzieję, że szybko zrealizuje budowę" - napisano w kronice. Jego miejsce zajmuje ks. Joachim Feński.

 

 

Często powołanie nowego proboszcza w parafii rodzi niezadowolenie mieszkańców - tak było też u nas. "Moje przybycie do parafii nie było entuzjastycznie przyjęte" - pisze w pierwszych słowach Ks. Feński. Sytuacja finansowa w opinii nowego proboszcza też nie wyglądała najlepiej, zaciągnięte pożyczki na dokończenie budowy trzeba było szybko spłacać bo inflacja w ciągu jednego roku podwajała raty
Przybywa nowych mieszkańców, pod koniec grudnia 1994 parafia liczy sobie 1580 mieszkańców (łącznie z nowymi blokami od 50 do 56). W Październiku 1995 r. pewna rodzina z Przecławia wygrywa w totolotka i ofiaruje pieniądze na zakup ławek do kościoła. Do tej pory część z nich znajduje się na chórze i po 15 latach ciągle służą parafianom. Dzięki hojności parafian w latach 1996-98 udaje się założyć nagłośnienie w kościele, położyć podłogę  na chórze, wyłożyć sufit boazerią, ocieplić wewnątrz plebanię oraz unowocześnić ogrzewanie. W 1996 w Parafii wizytację kanoniczną składa ks. Abp Mariana Przykucki a w 2001 ks. Abp dr Zygmunt Kamiński - biskup diecezjalny.
Z roku na rok ks. Feński czuje się coraz gorzej, częściej choruje - "nawet trudno ukończyć kolędę....mamy nowe bloki od 57 do 66 oraz Os. Kresy w Warzymicach - to już w sumie 2720 mieszkańców- pisze w kronice. Z dniem 7 sierpnia 2001 r. ks. kan. Joachim Feński przechodzi na emeryturę. Proboszczem parafii zostaje ks. Tomasz Zaklukiewicz.

c.d.n.

Więcej zdjęć historycznych dostępnych jest TUTAJ

 

Pin It