logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Będzie nowa droga i ścieżka

bielik rozbudowa 2Ruszyła budowa drogi gminnej z Siadła Dolnego do Kurowa, wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która ma być przedłużeniem Szlaku Bielika. Prace, które mają zakończyć się w przyszłym roku, wykonuje firma Eurovia. Przetarg na realizację inwestycji pn.: „Budowa ścieżki pieszo – rowerowej Siadło Dolne - Kurów, gmina Kołbaskowo w procedurze zaprojektuj i wybuduj" został ogłoszony 12 kwietnia 2019 roku. Prace projektowe trwały około dziesięciu miesięcy, prace w terenie rozpoczęły się w kwietniu tego roku.

 

 

Co to za droga ?
Długość przebudowywanej drogi wynosi około 740 metrów. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą gminną biegnącą od nabrzeża nad Odrą, do drogi powiatowej Ustowo – Siadło Górne. Koniec stanowi działka 25/21 z obrębu Kurów. Asfaltowa droga będzie miała 6 m szerokości, powstaną także chodniki o szerokości 2 m i 24 miejsc do parkowania - rozwiązanie to ma na celu zwiększenie atrakcyjności korzystania z dróg rowerowych. W rejonie 260m chodnik przejdzie w ścieżkę pieszo-rowerową o szerokości 3,5 m (o nawierzchni bitumicznej), która będzie oddzielona od drogi pasem zieleni. W ramach inwestycji na całym odcinku przebudowany zostanie także system kanalizacji deszczowej.

bielik rozbudowa mapka

reklama

Centrum Stomatologii Zabscy

Z drogi i ścieżki wiodącej w górę, w stronę Kurowa, rozpościerają się przepiękne widoki na Odrę oraz Międzyodrze. Dodajmy, że ścieżka rowerowa będzie przedłużeniem popularnego i lubianego w regionie Szlaku Bielika, przebiegającego obecnie od Siadła Dolnego przez Moczyły do Pargowa i dalej do granicy państwa. Łączy się po niemieckiej stronie z ponadregionalnym szlakiem rowerowym „Wzdłuż Nysy i Odry”. Niestety, przedłużenie Szlaku Bielika dalej w stronę Ustowa i Szczecina jest obecnie utrudnione z powodu własności gruntów, ale Gmina Kołbaskowo pracuje nad rozwiązaniem, które ma pozwolić na realizację zadania.

  reklama

Hair-House

 

Dofinansowanie z Unii
Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 przy wsparciu z instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Środki Gmina Kołbaskowo uzyskała na projekt pn. „Budowa dróg rowerowych na terenie Gminy Kołbaskowo w celu uzyskania dostępności komunikacyjnej i poprawy bezpieczeństwa w ramach obszaru metropolitalnego”. W skład tego projektu wchodzą też inwestycje już zrealizowane: ścieżka Karwowo - Warnik, ścieżka Rosówek - granica państwa oraz punkty przesiadkowe Bike&Ride w Kołbaskowie i Przecławiu

reklama

500 250 KEPS Warzymice

 

Tekst/foto J. Dworzyński UG Kołbaskowo

Pin It