logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Najpierw kaplica - potem kościół.

do rajkowa 6 nowa parafia Gmina miasto Szczecin wydała już archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej decyzję o warunkach budowy nowego kościoła, który powstanie na granicy z gminą Kołbaskowo. Zanim cała inwestycja zostanie zrealizowana, wierni będą mogli uczestniczyć w mszach organizowanych w kaplicy. Ma być ona zaadaptowana z dawnego, długiego garaża wojskowego. Właśnie otrzymaliśmy szczegóły tej inwestycji od jednego z przyszłych mieszkańców.

 

 

Jak wynika z dokumentacji, archidiecezja będzie mogła zrealizować budowę nowego kościoła na zasadach uproszczonych. Teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. W uzasadnieniu czytamy, że "w przypadku braku planu miejscowego określenie zagospodarowania i warunków zabudowy następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy".

  reklama

Ostoja

Prezydent wydał decyzję o warunkach zabudowy na budowę budynku kościoła oraz przebudowę garażu na tymczasową kaplicę - pisze na nasz portal p. Marek, jeden z przyszłych mieszkańców. Będziemy mieć kościół za płotem. Jeszcze się nie wprowadziliśmy, czekamy na blok 4, a wartość naszych mieszkań już spadła. Ziemia na kościół została kupiona bez przetargu. Od ceny sprzedaży nieruchomości została udzielona bonifikata w wysokości 95 procent. Decyzję na budowę kościoła odebrał kontrowersyjny ksiądz Andrzej Dymer.

Z decyzji miasta wynika, że będzie to duży kościół, szerokość elewacji od 32 do 48m, wysokość do 16 do 17m, oraz wieży o wysokości w najwyższym punkcie 35m. Jeśli chodzi o kaplicę to będzie mieć szerokość 20m, wysokość 4,6m oraz dopuszczona została zabudowa wejścia zwieńczonego krzyżem o wysokości do 10,3m.

 reklama

Montessori 2

Kiedy powstanie kościół - nie wiadomo. Takie inwestycje prowadzi się latami i uzależnione będą od datków wiernych. W pierwszej kolejności powstanie kaplica z zaadoptowanego powojskowego długiego garażu. W zaszłym roku decyzją arcybiskupa Andrzeja Dzięgi w tym miejscu stworzona zostałą parafia pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego. W skład jej wchodzi ul. Kwiatkowskiego czyli całe osiedle Nowa Cukrownia, ul. Cukrowa nr 14 i 20 oraz całe Rajkowo. Dołączona została także część Warzymic, która należała wcześniej do parafii Przecław. Należą do niej mieszkańcy Warzymic mieszkający na osiedlu Dębowym, Promyk i Sympatycznym czyli ulice Irysowa, Dębowa i Zaciszna.

Pin It