logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Lapidarium w Moczyłach

lapidarium moczylyCmentarz ewangelicki w Moczyłach to jedna z niedocenionych atrakcji turystycznych w naszej okolicy. Obiekt do 2016 roku przez wiele lat był porośnięty licznymi drzewami, krzewami i bluszczem, które utrudniały jego zwiedzanie. W czasach II wojny światowej oraz w okresie powojennym zniszczonych zostało wiele nagrobków. Ale od kilku lat to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

 

 

Początki wsi Moczyły sięgają już średniowiecza. Pod koniec XIII wybudowano we wsi kościół. Istniał przy nim również cmentarz przykościelny. Cały obiekt został zbudowany na dużym podwyższeniu oraz otoczony kamiennym murem. Dziś niestety świątynia jest już ruiną, a po cmentarzu pozostało kilka elementów nagrobnych. Teren kościoła i cmentarza jest aktualnie ochroną prawną i wpisany został do rejestru zabytków.

W drugiej połowie XIX wieku z powodu zapełnienia się cmentarza przykościelnego podjęto decyzję o wybudowaniu drugiego cmentarza, który zlokalizowany został w północnej części miejscowości. Aby do niego dotrzeć wjeżdżając do Moczył od strony Kołbaskowa trzeba skręcić w lewo przed stojącą nad placu łódką. Wiedzie tędy dogodny "Szlak Bielika" w stronę Siadła Dolnego. Po opuszczeniu wsi zaraz po prawej stronie znajdujemy ogrodzony plac porośnięty drzewami - głównie jesionami i dębami. Na całym terenie wykonano ścieżki, postawiono ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. W kilka miejscach znajdują się także tablice informujące o historii tego miejsca oraz o przyrodzie jaka tu rośnie i jak ją chronić.

Niestety niewiele zachowało się oryginalnych nagrobków oraz płyt nagrobkowych. Na ocalałych pojedynczych sztukach możemy odczytać imiona i nazwiska osób zamieszkujących miejscowość w XVIII i XIX wieku. Ostatnie pochówki miały tu miejsce przez wybuchem II wojny światowej. Po wojnie teren popadał w ruinę. Z pewnością dochodziło do licznych kradzieży marmurowych płyt nagrobkowych. A poniemiecki cmentarz porosły drzewa, krzewy i inne rośliny. Dopiero po 2000 roku podjęto decyzję do jego renowacji i wpisaniu w plan inwestycji gminnych. W 2015 roku cały teren zinwentaryzowano, a w 2016 roku rozstrzygnięto przetarg na firmę która dokona renowacji cmentarza. Ostatecznie prace powierzono firmie "Thomas" z Mierzyna. Koszt zadania wyniósł 158 tys zł netto.

A jak wyglądał cmentarz kiedyś a jak obecnie? Zapraszamy na wycieczkę.

Pin It