logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Gmina kupi szkołę w Przylepie

przylep szkolaGmina Kołbaskowo zamierza za 10 mln zł kupić przedszkole i szkołę podstawową w Przylepie. Dziś, 12 sierpnia, odbędzie się nadzwyczajna sesja radnych, którzy zdecydują o zakupie placówki i sposobie sfinansowania tego zakupu. Pierwsze maluchy znajdą tam opiekę od września przyszłego roku.

 

 

 

Obiekty w Przylepie przy ulicy Rodzinnej 1 należą do spółki Rodzice Dla Szkół Szczecińskich. Budynek wraz z okoliczną infrastrukturą powstał ekspresowym tempie w 2011 roku. Przez ponad siedem lat placówka funkcjonowała tam jako przedszkole i szkoły "Fale" oraz "Nawigator". Obecnie obiekt jest pusty, a uczniowie wraz z przedszkolakami przeprowadzili się do Szczecina.

Budynek w Przylepie został zaprojektowany i wybudowany z myślą o przeznaczeniu oświatowym. Przy budynku jest nowoczesny plac zabaw oraz boisko do koszykówki i piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią. Wraz z placówką gmina zakupi także około 2,5 ha działkę, która w przyszłości pozwoli rozbudować szkołę, o ile będą takie potrzeby. Na obecną chwilę budynki pomieściły 230 dzieci.

Planujemy otworzyć tam placówkę oświatową, zaczynając od przedszkola po ósmą klasę - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Biorąc pod uwagę liczbę dzieci w gminie i dynamiczny rozwój gminy jest zapotrzebowanie na taką placówkę.

Ale najpierw w Przylepie pojawiłyby się przedszkolaki, które stopniowo przechodziłyby do nowo powstałych pierwszych i kolejnych klas podstawowych. Za kilka lat pojawi się także konieczność zmodyfikowania rejonizacji uczniów w całej gminie. Najmłodsi mieszkańcy ze Stobna, Przylepu, Ostoi czy Rajkowa będą uczęszczać właśnie tam - a nie do Przecławia czy Będargowa.

Na sfinansowanie zakupu gmina Kołbaskowo zaciągnie długoterminowy kredyt na kwotę 10,8 mln zł. Bank, który udzieli kredytu zostanie wyłoniony w drodze postępowania przetargowego jeśli tylko Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywnie zaopiniuje możliwość jego zaciągnięcia i spłaty. W konsekwencji wszystkich zmian finansowych, tegoroczny budżet będzie rekordowy po stronie wydatków - 109,8 mln zł, przy dochodach na na poziomie 82,4 mln zł. Planowany deficyt zostanie sfinansowanych z trzech źródeł - 9,0 mln zł ze sprzedaży papierów wartościowych, 7,5 mln zł z wolnych środków na rachunku oraz 10,8 mln zł z kredytu długoterminowego.

fale przylep boisko

fale przylep plac zabaw

fale przylep szkola

Pin It