logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Na rozpoczęcie budowy chodnika jeszcze poczekamy.

chodnik warzymiceO powstaniu krótkiego kawałka chodnika, który połączy stare i nowe Warzymice piszemy od lat. Rok temu na sesjach rady gminy, starosta powiatu informował, że jego budowa jeszcze przed wyborami samorządowymi jest dla niego sprawą honorową. Jednak do tej pory prace nie zostały rozpoczęte. Kolejny przetarg na jego budowę został rozstrzygnięty, pojawił się jednak kolejny problem - brak czasowej organizacji ruchu.

 

 

Ogłoszony przetarg na budowę chodnika w Warzymicach zakładał zakończenie prac budowlanych jeszcze w 2018 r. - mówiła w listopadzie 2018 Magdalena Sochanowska Naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Policach. Niestety do dnia 9 listopada 2018 r. nie została złożona żadna oferta. Przetarg ten zostanie ponownie ogłoszony jeszcze w tym roku, jednak nie uda się już zakończyć prac budowlanych w tym roku, będzie on zakładał ukończenie prac budowlanych wiosną 2019 r.

Przypomnijmy, wykonanie projektu chodnika sfinansowała gmina Kołbaskowo dwa lata temu. Do jego realizacji dołożyli się także mieszkańcy wsi, podejmując uchwałę o przekazaniu funduszu sołeckiego na ten cel. W projekcie czytamy, że celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez oddzielenie ruchu pieszych od potoku pojazdów samochodowych poruszających się tą drogą. Obecnie w Warzymicach istnieją fragmenty chodników dla pieszych lecz nie stanowią jednolitego ciągu wzdłuż całej miejscowości. Ruch pieszych odbywa się w poziomie jezdni co jest dużym zagrożeniem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników tych dróg. Istniejąca droga powiatowa posiada nawierzchnię bitumiczną, której krawędzie wykazują liczne ubytki i koleiny a pobocza ziemne o szerokości ok. 1,0m są zarośnięte trawą i znacznie zawyżone w stosunku do krawędzi jezdni co stanowi dodatkowe utrudnieni dla pieszych poruszających się po tej drodze.

Nowy chodnik w Warzymicach ma mieć około 700 metrów i będzie biegł od posesji nr 4 zlokalizowanej przy skrzyżowaniu w centrum wsi do posesji nr 31 zlokalizowanej na dawnej stacji kolejowej. Na początku po prawej stronie a za zatoką autobusową koło hurtowni "Eurocash" miałby przenieść się na lewą stronę. Po pokonaniu przejazdu kolejowego ostatecznie włączyć się w istniejący ciąg, który jest połączony z warzymicką "aleją śliwkową"

Przetarg na wybudowanie chodnika za kwotę 260 tys. zł brutto w dniu 22 lutego 2019 wygrała firma Usługi Ogólnobudowlane i Drogowe Koł-Bud Piotr Kołacki z siedzibą w Tanowie. To znany wykonawca na terenie powiatu polickiego, którego realizacje i referencje np. z gminy Dobra możemy obejrzeć pod adresem www.kolbud.net.pl

Prace możemy rozpocząć natychmiast - mówi Piotr Kołacki z firmy "Koł-Bud" - czekamy ciągle na wydanie decyzji na czasową organizację ruchu na czas budowy. Bez tego dokumentu nie możemy rozpocząć pracy. My jesteśmy gotowi. Same prace mogą potrwać około 6 tygodni. Kiedy będzie dokument? Mam nadzieję, że najpóźniej w drugim tygodniu maja. I wtedy ruszymy.

W dokumentacji czytamy, że przedmiotem prac będzie wyłącznie budowa chodnika. Nie przewidziane są, żadne prace naprawcze nawierzchni drogi, studzienek czy odwodnienia.


 

Pin It