logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w naszej gminie.

rosowek koniec sciezkiPrzecław – Karwowo, Kołbaskowo – Kamieniec oraz Rosówek – granica, Gmina Kołbaskowo wzbogaci się o kilka kilometrów nowych szlaków dla jednośladów. Te projekty są najbliższe realizacji, przygotowywane są kolejne, np. po śladzie kolejki wąskotorowej CPO.

 

 

 

Przecław - Karwowo
Wkrótce ogłoszony ma być przetarg na budowę drogi pieszo-rowerowej z Przecławia do Karwowa. Gmina Kołbaskowo planuje zrealizować inwestycję w systemie projektuj i wybuduj. To oznacza, że prace projektowe nad powstaniem trasy mogą rozpocząć się w tym, natomiast roboty budowlane w przyszłym roku.
Ścieżka będzie miała 2,5 km długości i 3 metry szerokości. Rozpocznie się niedaleko przejazdu kolejowego na granicy Przecławia i Warzymic, pobiegnie na południe w pobliżu linii kolejowej Berlin – Szczecin, po około 800 metrach skręci na zachód i skieruje się w stronę Karwowa. Zakończy się za skrzyżowaniem drogi powiatowej Warzymice – Smolęcin z drogą gminną w Karwowie. Na trasie powstaną miejsca odpoczynku. Przy okazji inwestycji powstanie także ok. 130 metrów drogi gminnej w Przecławiu, wraz z chodnikiem. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to ok. 3 mln zł.
Przypomnijmy, w grudniu 2018 roku oddano do użytku dwukilometrową ścieżkę rowerową z Karwowa do Warnika. W ramach tego projektu wyremontowano także drogę gminną w Karwowie.

przeclaw karwowo

Kołbaskowo - Kamieniec
Kolejna inwestycja to ścieżka pieszo-rowerowa z Kołbaskowa do Kamieńca. Nowy szlak będzie miał około 2,3 km długości i 3 metry szerokości. Będzie wiódł po śladzie dawnej, wytyczonej jeszcze przed wojną drogi Kołbaskowo – Kamieniec. Dziś niewiele z niej zostało, ale jej przebieg doskonale jest widoczny na mapach Google. Ścieżka rowerowa rozpocznie się w Kołbaskowie, w rejonie boiska Zrywu, pobiegnie na południe i w Kamieńcu zakończy się w rejonie ulicy Chabrowej. Mniej więcej po środku, ze wniesienia liczącego ponad 40 m n.p.m. rozpościera się piękna panorama na okolicę. Na trasie powstanie miejsce odpoczynku.
W ramach inwestycji zostanie prze¬budowany także fragment drogi gminnej w Kamieńcu (ok. 400 m). Kosztorys przedsięwzięcia szacuje się na około 2,9 mln zł. Przetarg na realizację inwestycji miał być ogłoszony jeszcze na przełomie marca i kwietnia. Jeśli nic nieoczekiwanego się nie wydarzy to budowa może się rozpocząć za kilka miesięcy. W przyszłości planowane jest przedłużenie ścieżki dla jednośladów w stronę granicy w Rosówku.

kolbaskowo kamieniec

Rosówek - granica
Najszybciej rozpocznie się budowa ścieżki do granicy w Rosówku. Jest już pozwolenie na budowę, prace rozpoczną się w kwietniu tego roku. Nowy szlak będzie miał 2 km długości i 2 metry szerokości. Rozpocznie się przy ścieżce rowerowej „Szwarcówka” wiodącej z Przecławia przez Kołbaskowo do grani¬cy przy torze motocrossowym (dalej szlak przecina granicę i kieruje się w stronę Neurosow w Niemczech). Pobiegnie na południe, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, w pobliżu drogi krajowej nr 13. Zakończy się w okolicach byłego przejścia granicznego.
Planowana droga rowerowa prowadzi przez tereny polne i leśne po śladzie starej drogi granicznej, po której poruszały się w przeszłości pojazdy Straży Granicznej i Wojska Ochrony Pogranicza przed wejściem Polski do strefy Schengen. W terenie widoczne są jej ślady. Budowa według planu ma zostać zrealizowana do końca sierpnia 2019 roku. Prace wykona policka firma Lik-Bud. Ich wartość to ok. 1,45 mln zł.
W inwestycję Gminy Kołbaskowo wpisują się w plany Niemców, którzy chcą zbudować ścieżkę rowerową z rejonu Mescherin do granicy państwowej, gdzie nowe szlaki spotkają się. Droga będzie miała ok. 3 km długości. Budowa może rozpocząć się pod koniec 2019 roku. Przy granicy Niemcy planują budowę miejsca postoju i wypoczynku podobnego do tego na promenadzie pomiędzy Ahlbeck a Świnoujściem. Obie budowy połączą systemy ścieżek rowerowych po obu stronach granicy.

rosowek granica

 

Kiedyś kolej, teraz rower
Wszystkie inwestycje będą dofinansowane ze środków unijnych. W planach jest także m.in. budowa ok. 9-10 km ścież¬ki po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO, która w naszej gminie będzie biegła od granicy, przez Barnisław, Karwowo, Będargowo do Warzymic, i która ma już dofinansowanie unijne z programu Interreg V. W planach jest także budowa ścieżki (oraz drogi gminnej) z Siadła Dolnego do Kurowa.

 

Tekst: J. Dworzyński UG Kołbaskowo

Pin It