logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

To już 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej

Podpisanie traktatu UEDokładnie 15 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku wraz z dziewięcioma innymi państwami dołączyliśmy do Europejskiej Wspólnoty.

 

 

 

 

Przed 1 maja 2014 rokiem Unia Europejska liczyła 15 państw. Po wejściu Polski i dziewięciu innych Państw, Unia Europejska zaczęła liczyć 25 członków. Obecnie jest w niej 28 krajów.

– Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej? – na takie pytanie odpowiadali Polacy w dwudniowym referendum przeprowadzonym w czerwcu 2003 roku.

Za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej opowiedziało się wówczas 77,5 procent głosujących. Przeciw było 22,5 procent. Traktat Akcesyjny 23 lipca 2003 roku podpisał prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej Polska stała się 1 maja 2004 roku.


We wtorek, 30 kwietnia na dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo – Pomellen świętowano 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W trakcie wydarzenia odśpiewano „Odę do radości”, a także symbolicznie podniesiono szlabany.

15 lat temu zamieszkaliśmy w domu dobrym, bezpiecznym, w domu, który nazywa się Unia Europejska. Ten dom został zbudowany na ruinach II wojny światowej, na traumach dziesiątek i setek wojen, które przez lata przechodziły przez Europę – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Punktualnie o północy rozwinięta została wielkoformatowa flaga Unii Europejskiej, a także podniesione zostały symbolicznie szlabany. Chór odśpiewał hymn Unii Europejskiej – „Odę do radości”. Udział uroczystościach wzięli posłowie i posłanki, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Pomorza Zachodniego.

Jesteśmy wdzięczni, że Polska po okrutnych zbrodniach dokonanych w II wojnie światowej wyciągnęła do nas rękę w geście pojednania. Dzięki Unii Europejskiej wspólnie doświadczamy dziś najdłuższego okresu pokoju między krajami na naszym kontynencie – podkreślił Rolf Nikiel, ambasador Niemiec w Polsce.

 

Tekst, foto i wideo: Gracjan Broda - Fot archiwalne: PAP

Pin It