logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Rogatki już działają!

rogatki juz dzialaja Po kilkuletniej batali z PKP PLK udało się zmodernizować dwa przejazdy kolejowe na naszym terenie. To efekt wspólnej starań samorządowców, rady sołeckiej, mieszkańców oraz służb mundurowych. Jeszcze dwa lata temu, na wspólnych zebraniach z PKP PLK nie dawano szans, że tutaj szybko pojawią się rogatki dla samochodów i pieszych. Okazało się, że nacisk na kolejarzy ostatecznie przyniósł efekt. I tak od 26 stycznia rogatki już funkcjonują.

 

Przejazdy kolejowe w Warzymicach nie mają swojej chlubnej przeszłości. Uznawane były za jedne z najbardziej niebezpiecznych. Dojazd do nich nie jest prostopadły, a dla mieszkańców osiedla Brzeziny sygnalizator świecił pod słońce. Po warunkiem, że działał. Bo zdarzały się przypadki, że sygnalizacja nie zadzałała kiedy przejechał pociąg, albo długo się paliła a pociąg nie przejeżdzał. Na przejazdach często pojawiały się dodatkowe tabliczki "sygnalizacja uszkodzona".

Osiem lat temu niebezpieczny wypadek na przejeździe między Przecławiem a Warzymicami miał autobus PKS jadący do Pargowa, na szczęście obeszło się bez ofiar. Pięć lat temu zginęło tu starsze małżeństwo z Warzymic, a rok temu pasażer forda. Na drugim przejeździe zlokalizowanym w Warzymicach przy hurtowni Eurocash pod nadjeżdżający pociąg wjechała ciężarówka.

Teraz ma być bezpieczniej. W piątek, 26 stycznia testowano funkcjonowanie rogatek drezyną. Najpierw włączyły się czerwone światła oraz dźwięk. Potem zamknęły się szlabany dla kierowców oraz osobne dla pieszych, przejechał pociąg i wszystko zadziałało jak należy. Podobnie sytuacja wyglądała w przejeździe w Warzymicach między hurtownią a osiedlem "Różanym". Narazie w okresie testowym pociągi jeszcze będa zwalniać do 20 km/h i pozostawione zostaną znaki STOP przed przejazdami. Potem zostaną zdemontowane i przejazdy kolejowe będą funkcjonować w kategorii B, a nie tak jak było przez lata w kategorii C.

Z deklaracji PKP PLK wynika, że w 2020 roku będzie także modernizacja przejazdu kolejowego w Kołbaskowie przy wyjeździe na Smolęcin. Tutaj także pojawią soę rogatki.

rogatki juz dzialaja 2
rogatki juz dzialaja 2
rogatki juz dzialaja 2
rogatki juz dzialaja 2
Pin It