logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Będzie remont drogi w Siadle Górnym i Barnisławiu

siadlo droga31 października Wojewoda Zachodniopomorski, Krzysztof Kozłowski zatwierdził wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie. W ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 (tzw. "Schentynówki") złożono w naszym województwie w sumie 73 wnioski. Zostały one już poddane ocenie formalnej. Wniosków pozytywnie ocenionych i zakwalifikowanych było dokładnie 53. W tym dwa z terenów naszej gminy.

 

 

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia w Policach i na początku września w Kołbaskowie przyjęto dwie uchwały w sprawie partnerstwa. Dotyczyły one porozumienia w sprawie przebudowy dróg w Siadle Dolnym i Barnisławiu. Oba samorządy liczyły, że dzięki dodatkowym punktom za współpracę, będą miały większe szanse na otrzymanie dofinsowania. I to był strzał w dziesiątkę. Obie inwestycje załapały się na listę dofinansowań.

Pierwsza umowa partnerska dotyczyła drogi powiatowej Szczecin - Siadło Górne. Powiat Policki od lat boryka się z ogromnymi problemami finansowami, aby tą drogę wyremontować. Koszt przebudowy tego ośmiokilometrowego odcinka może kosztować minimum 20 mln zł. Obecny stan nawierzchni tej drogi, pomimo naniesienia kolejnych łat, jest fatalny.

Gminy i Powiatu nie stać na przebudowę tej drogi w całości, nawet w przypadku dofinansowania. Ma być zrobiona po kawałku. Pierwszy fragment od Smętowic do końca wsi Siadło Górne będzie kosztować 6 mln zł. Połowę z tej kwoty ma pochodzić w 2017 roku ze "Schetynówki". Pozostałe środki w kwocie po 1,5 mln wyłożą budżet gminy Kołbaskowo i budżet Starostwa Powiatowego w Policach.

Pierwotnie planowaliśmy zrealizować  odcinek, który oceniamy jako najgorszy to znaczy od  Ustowa w stronę Kurowa - mówi wójt Małgorzata Schwarz – jednak biorąc pod uwagę konieczność wymiany wodociągu i kanalizacji w miejscowości Ustowo, szacowane na ok. 4 mln złotych nie moglibyśmy wesprzeć powiatu kwotą 1,5 mln, a bez naszego wsparcia powiat nie miałby możliwości sfinansowania tej inwestycji. Na zebraniach mieszkańcy proszą, aby zacząć przebudowę od jakiejkolwiek  strony, byle coś w kierunku remontu tej drogi się działo.

Przypomnę, że projekt tej drogi wykonany został już wcześniej i sfinansowały był przez gminę kwotą 130 tys zł - mówi Andrzej Bednarek Starosta Policki. Jak to było w poprzedniej kadencji to Pani Wójt wie. Na szczęście udało się go uratować. Możemy go teraz dzielić w różne sposoby i zrobić jeden z ważniejszych odcinków. Wiemy że potrzeb jest więcej, ale wydarzyła się rzecz, której będziemy bardzo pilnować. Partnerstwo. Jakiekolwiek czy proporcjonalne czy inne będzie przynosić w przyszłości efekty.

Zadanie drugie to przebudowa drogi gminnej nr 195018Z wraz z kanalizacją deszczową w Barnisławiu. Fragment drogi przez wieś ma około 1 km. Koszt przebudowy ma wynieść 3,2 mln zł. Połowę z tej kwoty właśnie się udało uzyskać z Urzędu Wojewódzkiego.

 

dofinansowanie siadlo  

dofinansowanie barnislaw

 

Pin It