logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Będą ważyć, mierzyć i karać.

waga preselektywnaNa granicy Szczecina i Warzymic pojawiła się nowa konstrukcja. Przy drodze krajowej 13 na ulicy Cukrowej budowana jest waga do preselektywnego mierzenia przejeżdżających pojazdów. Zespół czujników, kamer i pętli indukcyjnych będzie sprawdzać wagę oraz wymiary przejeżdżających pojazdów. Ci kierowcy, którzy przekroczą normę - zapłacą mandat.

 

 

Na początek uspokajamy kierowców samochodów osobowych. Budowana waga mierzyć będzie auta ciężarowe. Szczeciński ZDiTM  podpisał umowę z konsorcjum firm DUORS i SAFE Co. Ltd na zaprojektowanie i wykonanie miejsc do ważenia pojazdów zlokalizowanych na granicach Szczecina. Oprócz ulicy Cukrowej, wagi pojawią się na Floriana Krygiera, Zegadłowicza oraz przy ulicy Gdańskiej.

Waga wyposażona jest w komputerowy system do automatycznego wykrywania i identyfikacji pojazdów ponadgabarytowych bez ich zatrzymywania. Czujniki będą rejestrować przejazd pojazdów, mierzyć nacisk koła na nawierzchnię drogi i za pośrednictwem sterowników przekształcą je na ciężar nacisku na koła i łączny ciężar pojazdu. Pętle indukcyjne będą służyć do pomiarów prędkości i łącznej długości pojazdów.

Po zarejestrowaniu przekroczenia pojazd jest zatrzymywany na punkcie kontrolnym i poddawany ważeniu za pomocą legalizowanych wag przenośnych lub wag stacjonarnych. Kiedy pomiar potwierdzi wynik ważenia preselekcyjnego, na podmiot świadczący przewóz drogowy nakładana jest kara administracyjna. Jeśli kierowca przekroczy dodatkowo prędkość, może zostać nałożony na niego mandat karny w postępowaniu wykroczeniem.

Kamery i systemy identyfikacji pozwolą na pozyskanie wiedzy o marce pojazdu, numerze rejestracyjnym, modelu, dacie i godzinie przejazdu. Celem głównym instalacji systemu jest ograniczenie ruchu pojazdów przeciążonych na drogach w Szczecinie.

Pin It