logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Zapraszamy na warsztaty archeologiczne

naczynie z neolitu stobnoJak ciekawe są historycznie okolice w których żyjemy ? Co działo się przed tysiącami lat na naszych terenach ? Kiedy rozpoczęto uprawiano ziemi i hodowlę zwierząt ? Na te i inne pytania odpowie wkrótce Pan Marcin Dziewianowski, który za kilka dni rozpoczyna cykl wycieczek i warsztatów dla mieszkańców gminy Kołbaskowo.

 

 

Chciałbym organizować festyny archeologiczne epoki kamienia – mówi archeolog Marcin Dziewianowski, mieszkaniec Przecławia. Dla całego Pomorza Zachodniego w zasadzie brakuje takiej oferty, a nasza gmina jest wyjątkowo bogata w świadectwa rolników i hodowców z okresu 5100- 2200 przed Chrystusem.

Pan Marcin, obecnie doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z Fundacją „Ścieżkami Pomorza” zaplanował na drugą połowę sierpnia wycieczki i warsztaty w gminie Kołbaskowo oraz Stare Czarnowo.

Pierwsza przygoda z archeologią rozpoczyna się w sobotę 20 sierpnia o 8:15. Start z ulicy Księcia Sambora w Szczecinie. Powrót zaplanowano na godzinę 20:00. Zgłoszenia należy przysyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel 530 627 593) do dnia 18 sierpnia. Koszt - 40 zł od osoby. Organizatorzy przewidzieli nieodpłatne miejsca dla dziesięciorga dzieci do 18 roku życia.

Będzie to autokarowa wyprawa po Ziemi Polickiej. Zakończenie plenerowego wykładu planowane jest w Starym Czarnowie, gdzie obecnie prowadzone są badania archeologiczne. Każdy przez chwilę będzie mógł się poczuć "archeologiem", biorąc udział w warsztatach oraz podzielić się wrażeniami przy ognisku w Starym Czarnowie.

Uczestnicy odwiedzą liczne  miejsca występowania świadectw dawnej kultury w Mierzynie, Stobnie, Przylepie, Warniku, Warzymicach, Karwowie, Siadle Górnym i Starym Czarnowie. To nie będzie tylko wycieczka autobusowa. Zaplanowano także 2-3 km wędrówki piesze.

Temat plenerowego wykładu obejmuje:
- wytwórczość ceramiki (pierwsza ceramika na Pomorzu),
- narzędzia do obróbki drewna  związane z zagadnieniami architektonicznymi,
- produkcja substancji chemicznych (dziegieć, smoła) z surowców naturalnych,
- zagadnienia związane z hodowlą ówczesnych świń i krów,
- krótki kurs rolnictwa, rozróżnianie i nazywanie gatunków zbóż na oryginalnych ziarnach z neolitu,
- produkcja narzędzi z kamienia, ich oprawianie oraz użytkowanie.

Każdy będzie mógł uczestniczyć w wydobywaniu i odkrywaniu w wykopie archeologicznym wszystkich świadectw materialnych. Dostępnym zestawem wielu narzędzi będzie można spróbować gospodarzyć jak w neolicie, kiedy to społeczności ludzkie przechodzą z myślistwa i zbieractwa do gospodarki rolniczo-hodowlanej.

Pan Marcin kontynuuje prace nad zagadnieniem początku założeń wiejskich w powiecie polickim - w praktyce w Gminie Kołbaskowo. W sumie pozyskał już 1500 zabytków, w tym kilkadziesiąt naczyń w różnym stanie zachowania. Nasz archeolog prowadzi także funpage pod nazwą „Dolne Nadodrze – nadzory archeologiczne” gdzie prezentuje zdjęcia i informacje o swoich znaleziskach. Więcej informacji na stronie https://www.facebook.com/Nadodrze.archeologia.nadzory.Dziewanowski/

Fot. powyżej - Fragmenty dwóch naczyń z neolitu odkryte w Stobnie

Pin It