logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Znaleziono kolejne szczątki ludzkie w Moczyłach.

Moczyly szczatkiTereny wielu miejscowości gminy Kołbaskowo podczas II wojny światowej były miejscem różnych operacji wojennych. Naukowcy z Niemiec, Rosji i Polski regularnie poszukują mogił w których spoczywają wojskowi i cywile pochowani w trakcie lub po zakończeniu wojny. W tym tygodniu odnaleziono szczątki kilkunastu osób. Są to prawdopodobnie Niemcy.


 

 

Członkowie Gwardii Narodowej zostali zaproszeni przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - mówi Wojciech Woźniak. Mogliśmy dziś zobaczyć jak wyglądają prace archeologiczne w miejscach potyczek wojennych z 1945 roku w okolicach wsi Moczyły. W ostatnim czasie znaleziono kilkanaście szczątków ludzkich. W całej okolicy Moczyły było ich w sumie ponad sto.

Okazuje się że szczątki ludzkie na które natrafiono były przykryte dość płytką warstwą ziemi. Miejsce wskazał rolnik uprawiający tą ziemię od lat. W miejscu tej zbiorowej mogiły od lat był uprawiany rzepak.

Zakopane osoby to często ofiary nalotów lub forsowania Odry. Szczątki ostatecznie, tak jak wcześniejsze znaleziska, przeniesione zostaną na cmentarz niemiecki.

Więcej historii nt. miejscowości Moczyły na stronach www sołectwa pod adresem http://moczyly.pl/index.php/soectwo/rok-1945

 

Fot. W. Woźniak

Pin It