logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Bocian przyleciał i odleciał.

bocian przylecial i odlecialWarzymickie gniazdo nie ma szczęścia w tym roku. Do tej pory nie zostało zasiedlone przez bociany. W ostatnich latach nie było z tym problemu. Obecnie jednak jest puste - co widać na kamerze, którą zainstalowaliśmy na sąsiednim domu. Chyba, że bociek przyleci w drugiej połowie kwietnia, ale to może być już za późno.

 

 

Historia bocianiego gniazda w Warzymicach jest bardzo długa. Stoi ono od wielu lat w centrum wsi w okolicach placu wypoczynkowego. Gniazda dogląda i opiekuje się po sąsiedzku pani Maria, która dokumentuje od lat to co się w nim dzieje. A działo się sporo - w ciągu ostatnich 20 lat urodziło się tutaj 60 młodych boćków. Tylko rok 1995 i 2011 należy uznać za nieudany. Czy 2016 też będzie taki ?

Do końca nie jest to jeszcze pewne. Późne parowanie i wysiadywanie jaj jest możliwe. Tak było np 1997 roku, kiedy to pierwszy bocian przyleciał na stałe 18 kwietnia a drugi 1 maja. A po parowaniu i wysiadaniu jaj wyległy się w sumie trzy boćki.

warzymice gniazdo

 

W 2013 roku przy pomocy lokalnej firmy informatycznej udało się przeprowadzić pierwszą relację. Transmisja nie trwała długo, ale cieszyła się w ciągu 2 miesięcy ogromnym zainteresowaniem. Doczekała się ponad 100 tys odsłon. W tym roku gniazdo obserwujemy dzięki uprzejmości firmy LanTech, która dostarcza usługi internetu, telefonii oraz telewizji do większości miejscowości na terenie gminy Kołbaskowo. Firma LanTech, dzięki zasięgowi radiowemu, bez problemów dociera do daleko położonych budynków, tam gdzie operatorzy kablowi zwykle dotrzeć nie mogą.   

Uwaga ! Natura rządzi się swoimi własnymi prawami - przekaz może zawierać z ludzkiego punktu widzenia drastyczne zdarzenia. Dzieci poniżej lat 13-tu powinny obserwować bociany tylko za zgodą swoich opiekunów.

 

Pora na rozwiązanie konkursu ogłoszonego w marcu. Dla internauty, który jako pierwszy wypatrzył bociana w warzymickim gnieździe ufundowano platynowy karnet do nowo-otwartej myjni "Wiking". W tym roku jako pierwszy bociana w kamerze wypatrzył Pan Jarosław Saczuk, który podesłał "zrzut z ekranu kamery" datowany na 25 marca 2016 z godziny 13:01. I to do niego wędruje ta wspaniała nagroda.

myjnia viking

bocian 25 03 13 01 saczuk