logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Zapraszamy na widowisko historyczne „Upadek Festung Stettin” do Rosówka

bitwa oszczecin 2015Dramatyczna obrona największego miasta Pomorza Zachodniego i odwrót wojsk niemieckich na rubież Kołbaskowo. 24 kwietnia w Rosówku po raz kolejny odbędzie się widowisko historyczne z udziałem ponad setki uczestników.

 

 

 

Ostatnie dni kwietnia 1945 r. Garnizon oblężonego Szczecina za wszelką cenę próbuje przełamać radziecki kordon i wyrwać się w kierunku wojsk niemieckich, stacjonujących na zachodnim brzegu Odry. Armia Czerwona jest coraz bliżej, a wraz z nią – widmo niechybnego odwetu za kilkuletnią, krwawą okupację ZSRR. W sukurs Rosjanom przychodzą także pododdziały 1. Armii Wojska Polskiego, której lwia część już prowadzi działania na kierunku berlińskim…

Tak w dużym skrócie rozpoczyna się historia, którą ponad stu rekonstruktorów z całej Polski opowie 24 kwietnia w Rosówku. Na tamtejszym torze motocrossowym, wzorem lat ubiegłych trwać będzie piknik z historią w tle, którego punkt kulminacyjny stanowi widowisko batalistyczne p.t.: „Upadek Festung Stettin”. W jej trakcie zobaczymy szczegółowo odtworzone umundurowanie oraz wyposażenie indywidualne żołnierzy stron walczących w rejonie Kołbaskowa wiosną 1945 r. oraz historyczne pojazdy wojskowe. Całość uzupełni broń hukowa z czasów II wojny światowej, z jednej z największych w Europie kolekcji – STG Maciej Wyszkowski ze Szczecina. Nie zabraknie też oprawy pirotechnicznej, którą przygotuje szczecińskie S-Piro, autor efektów specjalnych między innymi podczas festiwali muzycznych Sunrise. Wielką, plenerową lekcję historii poprowadzi koszalińskie Studio Historyczne Huzar.

Inscenizacja p.t.: „Ostatni przyczółek nad Odrą” zaplanowano 24 kwietnia o godz. 15.00. Po jego zakończeniu widzowie zaproszeni zostaną do obejrzenia ekspozycji pojazdów militarnych, które wezmą udział w widowisku. Wcześniej, znaczna część z nich zaprezentowana zostanie w formie tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej.

Organizatorzy wydarzenia:
Gmina Kołbaskowo (organizator główny).
Fundacja Pasje.
Studio Historyczne Huzar.

Partnerzy wydarzenia:
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Arado Fabryka Historii w Kamiennej Górze.

24 kwietnia 2015 r. – Plan godzinowy wydarzenia:
Godz. 9.00 – Początek instalacji stanowisk rekonstrukcyjnych na miejscu widowiska.
Godz. 11.00 – Próba przed widowiskiem (zamknięta dla publiczności).
Godz. 15.00 – Widowisko historyczne „Ostatni przyczółek nad Odrą”.
Godz. 15.45 – Prezentacja zabytkowych pojazdów wojskowych.

bitwa o szczecin

tekst i plakat: kolbaskowo.pl

Pin It