logo gif 10lat

Open menu

czatkowice gruntkal

 reklama

Inwestycyjna końcówka roku w gminie

chodnik przylepPrzebudowa stacji uzdatniania wody w Bobolinie, budowa drogi Przecław - Kurów, nowe chodniki w Przylepie i Rosówku czy remont drogi na Zielonym Polu to kilka aktualnie zakończonych lub trwających inwestycji w gminie Kołbaskowo. Od kilku miesięcy w Kamieńcu powstaje świetlica, kończy się budowa mieszkań socjalnych w Rosówku oraz zakończono montaż oświetlenia w Kurowie. Pod koniec roku gmina nie zwalnia tempa. A w planach na następny roku kilka nowych inwestycji.

 


Na wakacje mieszkańcy Warnika otrzymali nową drogę we wsi. W zapomnienie odeszły historyczne kocie łby na których nie jeden kierowca uszkodził zawieszenie. Nową drogę dojazdową do miejscowości mają też mieszkańcy Siadła Dolnego. Poprzednia pamiętała chyba czasy "Kargula i Pawlaka". Dojazd tym niewielkim odcinkiem drogi do wsi był nie lada wyzwaniem. Było ciasno, ostro w dół i po błocie. Teraz jest wyjątkowo bezpiecznie - zarówno dla kierowców jak i pieszych.

W kilku miejscowościach pojawiły się nowe lampy - w Kurowie, Siadle Górnym i Siadle Dolnym. Budowane są chodniki. W Przylepie będzie bezpieczniej wzdłuż drogi powiatowej Szczecin - Dołuje. Pomiędzy przystankami autobusowymi budowany jest chodnik, bezpieczniej będzie w rejonie skrzyżowania z droga gminną do centrum miejscowości. Nowy chodnik powstał także w Rosówku - to inicjatywa mieszkańców sołectwa Kołbaskowo, do którego Rosówek należy. Z funduszu sołeckiego dofinansowano część kosztów budowy w kwocie 28 tys zł. Pozostałe 66 tys zł. pokryła gmina z budżetu.

W Kamieńcu powstaje świetlica za 1,3 mln zł. Do tej pory funkcjonowała w wynajętych pomieszczeniach w domu jednorodzinnym. Na wiosnę ma być zupełnie inaczej. Budowany jest obiekt spełniający najwyższe wymagania i normy bezpieczeństwa. Prace wykonuje firma EDA-KAR-BUD ze Stargardu Szczecińskiego.

900 tys złotych kosztowała przebudowa i rozbudowa ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania w Bobolinie. Powstały nowe zewnętrzne instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, zbiornik wodny i osadnik. W Bobolnie jest już także agregat prądotwórczy i na wypadek braku zasilania zapewni ciągłość dostaw wody. Z ujęcia skorzystają także mieszkańcy i firmy z terenu Karowowa, Barnisławia, Smolęcina i Warnika.

O budowie drogi Przecław - Kurów pisaliśmy już wcześniej. ( http://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1170-przybedzie-nam-nowa-droga.html ) Prace są na ukończeniu. Podobnie z remontem drogi gminnej w Przecławiu przechodzącej przez teren osiedla spółdzielni "Przecław" i "Przecław - Zielone Pole" ( http://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-sprawy/1253-remont-nie-potrzebny.html )

Większość inwestycji idzie sprawnie i nie notuje większych opóźnień. Największego pecha ma przebudowa budynku straży granicznej w Rosówku na mieszkania socjalne. Tutaj zbankrukował pierwszy wykonawca i całość inwestycji znacznie się przesunęła. Minęło już 2,5 roku od jej rozpoczęcia. Ale widać już finał. Prace już zakończono i obiekt jest przygotowywany do odbiorów technicznych.

Na przyszły rok gmina ma już gotowe projekty z pozwoleniem na budowę dla dróg w Kamieńcu i Barnisławiu. Jeszcze w trakcie projektowania wraz z przebudową sieci wodociągowej, deszczowej i oświetlenia ulicznego są drogi w Moczyłach, Warzymicach i Barnisławiu. Wyremontowana zostanie także droga przez szklarnie, która zaczyna się przed światałami w Warzymicach a kończy przy salonach samochodowych Polmotor.

Gotowa jest już dokumentacja budowlana na Dom Kultury w Przecławiu. To jednak największa i najdroższa inwestycja z zaplanowanych i musi czekać na pojawienie się nowych ścieżek dofinansowania z funduszy zewnętrznych. W planach na lata 2016-17 rok są także inne inwestycje takie jak budowa jadani z zapleczem kuchennym w Przecławiu w miejscu podcieni czy remont przyszkolnego boiska i zastąpienie go sztuczną nawierzchnią. Konieczna będzie także budowa kolejnego przedszkola w Przecławiu. W Warzymicach i Przecławiu przybywa młodych mieszkańców. Przybywa też dzieci. Obecnie placówki w Kołbaskowie, Przecławiu i Będargowie są pełne.

Więcej szczegółów na temat placowanych inwestycji można będzie napisać pod koniec roku po przyjęciu budżetu na rok 2016 przez Radę Gminy.

 

Pin It