logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

W poszukiwaniu utraconych zabytków sakralnych

utracone zabytki Najczęściej zaginęły w nieznanych okolicznościach. Świeczniki, kielichy, krzyże, pateny, obrazy, mise chrzcielne. Niektóre z nich miały ponad 400 lat. Mają znaczenie nie tylko liturgiczne, ale także historyczne. To ogromna strata dla kultury i dziedzictwa narodowego. Właśnie wydano książkę pt "Utracone Zabytki Powiatu Polickiego", która ma pomóc w ich odnalezieniu.

 

 

 

Książka została wydana w 300 egz. wersji książkowej, otrzymali ją policjanci z Polic i Mierzyna, proboszczowie parafii oraz osoby które zajmują się ochroną zabytków - mówi autor Dr Marek Łuczak. Aby upowszechnić wizerunki i informacje o poszukiwanych zabytkach wydaliśmy również wersję elektroniczną publikacji, którą każdy może pobrać z różnych portali internetowych, w tym ze stron KWP w Szczecinie. W przypadku gdy ktokolwiek rozpozna któryś z zabytków w niej prezentowanych najlepiej poinformować o tym Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej, lub najbliższy komisariat

Na liście poszukiwanych znajdują się m.in :
- Tarcza herbowa kościoła w Barnisławiu,
- Dwa dębowe stuletnie fotele z kościoła w Będargowie,
- Obraz główny ołtarza oraz patena z kościoła w Kołbaskowie,

Najbardziej cieszy odnalezienie XVII wiecznego dzwonu z kościoła w Kołbaskowie. Jak niedawno informowaliśmy odnalazł się we wsi pod Stargardem Szczecińskim. Umieszczony został on w tegorocznej publikacji na liście poszukiwanych. Na szczęście, ta pozycja jest już nieaktualna.  

Cała książka w wersji pdf do pobrania jest TUTAJ

Poniżej prezentujemy wersję do przejrzenia na mobilnych urządzeniach.

Pin It