logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Nowa elewacja jeszcze przed świętami

nowa-elewacjaTermomodernizacyjną ścieżkę przetarła „sześćdziesiątka”. Potem remontowano kolejne budynki w starszej części Przecławia. Z początkiem miesiąca rusztowania stanęły przy bloku numer 27. Niebawem zyska on nową szatę. Będą też dobudowane balkony.

 

 

 

 

Drobniejsze remonty w budynku rozpoczęto przed kilkoma laty. Najpierw wstawiono nowe okna na klatkach schodowych, ostatnio wymieniono w poziomie instalację wodociągowo-kanalizacyjną oraz piece co. w kotłowni.

Przygotowania do termomodernizacji trwały dwa lata. Trzeba było załatwić formalności związane z działką i pozbyć się zadłużenia. Czyste konto było warunkiem uruchomienia kredytu.

 

- Otrzymaliśmy kredyt w wysokości 700 tysięcy. Przeznaczamy go na dwa zadania: termomodernizację i dobudowanie balkonów. Będziemy go spłacać z funduszu remontowego. – mówi Czesława Ratajczyk z Zarządu Wspólnoty.

 

W wielu mieszkaniach trzeba było przesunąć grzejniki, tak by znalazło się miejsce na zamontowanie drzwi balkonowych. Balkony będą po obydwu stronach budynku. W sumie ma ich być ponad sześćdziesiąt, w siedmiu pionach z każdej strony. W nowej elewacji przygotowane zostaną najpierw wypusty do ich przypięcia. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, montaż nastąpi zimą, jeśli będą mrozy trzeba będzie poczekać do wiosny.

 

Pewne jest, że budynek zyska na wyglądzie, ale nie walor estetyczny jest tu najistotniejszy. To co się naprawdę liczy, to oszczędności związane z ogrzewaniem.

 

- Po zakończeniu inwestycji i po rozliczeniu półrocznym zobaczymy jakie będą wymierne korzyści całego przedsięwzięcia, a wtedy będziemy mogli planować dalsze kroki – dodaje pani Ratajczyk.

 

Konieczna jest wymiana pionów, malowanie klatki schodowej i wymiana okładziny na posadzce. W dalszych planach jest ogrodzenie wokół budynku.

/Puls Przecławia nr 47/

Pin It