ancora warzymice

Szukaj w portalu

Wyłączenie nadajników naziemnych

wylaczenie-nadajnikowZa kilka tygodni, dokładnie 19 marca zostanie wyłączony sygnał naziemnej telewizji analogowej, który dociera do mieszkańców gminy Kołbaskowo. Nadchodzi era cyfryzacji telewizji naziemnej. Obraz analogowy zostanie zastąpiony nowoczesną techniką cyfrową.

 

 

 

Co to jest naziemna telewizja cyfrowa?

To nic innego jak, system nadawania cyfrowego sygnału telewizyjnego, zgodnym z międzynarodowymi standardami DVB-T. Zmiana techniki przekazywania naziemnej telewizji pozwala na polepszenie jakości oraz zwiększenie ilości programów. Dzieje się to za sprawą oszczędnego wykorzystywania częstotliwości ? w nowym systemie można nadawać kilka stacji w miejscu jednego.

Jak odbierać nową telewizję? Czy trzeba coś dokupić?

Wbrew powszechnej opinii, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej na starszym telewizorze wystarczy moduł DVB-T MPEG-4, który kosztuje około 50 zł. Nie trzeba kupować dekodera, za który zależy zapłacić ponad 100 zł. Od kilku lat w sprzedaży są telewizory, które mają wbudowany już tuner DVB-T.

Do odbioru zalecana jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa, czy też zbiorowa (pod warunkiem jej prawidłowego dostosowania). Należy pamiętać, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach lokalnych, tj. w bliskich odległościach od nadajnika, korzystnym ukształtowaniem terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21-69. - podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Jakie programy znajdują się w ofercie?

Stacje telewizyjne są nadawane w tzw. Multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach.

MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, POLOTV, ESKA TV, AYM, ROZRYWKA TV, TTV,
MUX-2:  POLSAT, POLSAT SPORT NEWS, TVN, TVN7, TB PULS, PULS2, TV4, TV6,
MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP KULTURA, TVP HISTORIA, TVP POLONIA.

Naziemna telewizja cyfrowa ciągle wdrażana stopniowo, więc niektóre programy mogą być niedostępne.

Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej (terminy wyłączeń telewizji analogowej, ilość programów i obecny zasięg multipleksów cyfrowych) można uzyskać na stronie www.cyfryzacja.gov.pl lub pod numerem infolinii 800 007 788.

Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna. Aby odbierać kanały w cyfrowej jakości nie trzeba podpisywać żadnej dodatkowej umowy abonamentowej, nie potrzebne jest podłączenie do sieci kablowej czy zainstalowanie anteny satelitarnej.

I tutaj uwaga na nieuczciwych sprzedawców zachęcających do zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji jakie otrzymuje policja wynika, iż nadal mają miejsce oszustwa dotyczące przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej. Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna np. odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, wmawiając, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Ponadto niektórzy oszuści, podając się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej, przekonują starszych ludzi, że przestroją im telewizor, aby odbierał sygnał cyfrowy, albo proponują im, aby kupili dekoder. Zdarza się, że oferują urządzenia, których nigdy nie dostarczają lub które sprzedają drożej, niż wynosi cena rynkowa (nawet po 400 zł). Naciągacze biorą pieniądze i się ulatniają.

 

Pin It