logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

93 rocznica Odzyskania Niepodległości

jozef-pilsudskiDzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu.


 

 

11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych. Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej  do roku 1944.
W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej. Święto Niepodległości obchodzone jest uroczyście w całej Polsce. W kościołach katolickich odprawiane są 11 listopada msze za Ojczyznę.

Program uroczystości święta Niepodległości w Szczecinie
10.00 - msza św. za Ojczyznę w Bazylice Archikatedralnej
12.00 - Rozpoczęcie uroczystości (ul. Jana z Kolna, Wały Chrobrego)
         - uroczysta zbiórka pododdziałów Garnizonu Szczecin zakończona defiladą - pokaz sprzętu wojskowego
13.00 - inscenizacja historyczna - ul. Jana z Kolna, Wały Chrobrego
16.00 - Apel Pamięci pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego ? Plac Szarych Szeregów
         - złożenie wiązanek kwiatów

O godz. 13 rozpocznie się inscenizacja historyczna. Tematem Inscenizacji historycznej będą działania Frontu Pomorskiego zimą 1920 roku, który pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Będziemy świadkami starcia z pruską strażą graniczną. Zwieńczeniem akcji jest akt Zaślubin z Morzem dokonany przez gen. Hallera w obecności Wincentego Witosa i ministra Stanisława Wojciechowskiego przy wtórze salw armatnich.

W inscenizacji zaplanowano udział grup rekonstrukcji historycznej ze Szczecina, Świnoujścia, Wałcza, Torunia - łącznie 40-50 uczestników, którzy przedstawią różnorodność umundurowania odziedziczoną po armiach państw zaborczych, w których służyli Polacy. Zobaczymy broń wykorzystującą amunicję hukową - ciężkie karabiny maszynowe systemu Maxima (modele 08 i 1910), armaty Schneider (czyli słynne francuskie "75" oraz pojazdy zabytkowe z epoki: w tym samochodu Ford T a także francuski czołgu lekkiego Renault FT - 17, z czasów I w.ś., używanym w Wojsku Polskim. Po uroczystości przewidziano poczęstunek grochówką dla mieszkańców.

O godz.16 na Placu Szarych Szeregów, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci z udziałem pododdziałów honorowych 12 Dywizji Zmechanizowanej i Policji.

Pin It