logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Gdzie wyrzucić starą lodówkę czy telewizor?

elektrosmieciJednym z ważniejszych i trudniejszych, ze względu na nasze przyzwyczajenia, jest zakaz wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami. O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na większości tego typu urządzeń. A każdy kto wyrzuci stare żelazko, zużytą lodówkę czy pralkę na zwykły śmietnik może zostać ukarany grzywną nawet w wysokości 5 tys. zł.

 

zseieZSEiE (czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny) to popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie - zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje.

Ustawa o ochronie środowiska zobowiązuje sprzedawców nowego sprzętu od niedopłatnego odbioru zużytego. Ustawodawca zobowiązał także gminy i miasta do wyznaczenia specjalnych punktów, w których będzie można oddać niepotrzebny sprzęt RTV i AGD. Taki punkt działa także w gminie Kołbaskowo. Mieści się w Przecławiu na końcu Alei Kasztanowej. Jest to teren gminnej oczyszczalni ścieków. Można tu przywieźć stary, zużyty i niepotrzebny sprzęt AGD - pralki, lodówki, telewizory, monitory itp. Punkt jest czynny w dni robocze w godzinach 10.00 - 18.00. Od mieszkańców gminy Kołbaskowo odpady przyjmowane są bezpłatnie, za okazaniem dowodu osobistego.

Większego problemu ze zwrotem starego sprzętu nie ma wtedy kiedy kupujemy nowy w sklepie. Każdy sklep detaliczny czy hurtowy sprzedający sprzęt RTV i AGD musi od nas przyjąć stary sprzęt, w momencie gdy kupimy w nim nowy. Działa tu prosta zasada : pralka za pralkę czy lodówka za lodówkę. Gorzej wygląda sytuacja przy zakupach w sklepie internetowym, zużyty sprzęt możemy odesłać na adres sklepu, niestety najczęściej musimy pokryć koszt dostawy kurierskiej. W przypadku ciężkiej pralki może to nas kosztować nawet 200-300 zł oraz dodatkowe koszty jej opakowania na czas transportu.

Pięć zasad prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
1. Nie wyrzucaj ZSEiE.
2. Oddawaj ZSEiE do punktu zbierania lub do sklepu.
3. Nie demontuj ZSEiE samodzielnie.
4. Nie chomikuj,
5. Oszczędzaj energię i surowce.


Pokaż Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych oraz elektrycznych i elektronicznych na większej mapie
Pin It