logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Co dalej z barakami na Cukrowej?

barakiW Szczecinie na lokal socjalny od miasta czeka 8 tys. osób, kolejne 2,5 tys. ma nakaz eksmisji. Na władzach spoczywa obowiązek zapewnienia tym ludziom jakiegokolwiek lokum, bo nie wolno ich eksmitować ? Na bruk? . Jednym z pomysłów była budowa 'getta' przy ulicy Cukrowej.

 

 

 

W czerwcu ubiegłego roku w Głosie Szczecińskim ukazał się artykuł informujący o tym, że Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wystąpił do Urzędu Miejskiego o warunki zabudowy dotyczące umiejscowienia kontenerów mieszkalnych przy ul. Cukrowej.

Działka o powierzchni 4,3 tysiąca m2 miałaby być zabudowana 47 kontenerami socjalnymi dla około 100 osób. W ten sposób władze miasta miały zamiar uporać się z problemem ludzi uporczywie uchylających się od płacenia czynszów za mieszkania komunalne. Do baraków przy ul. Cukrowej w pierwszej kolejności miałyby trafić osoby z wyrokiem eksmisyjnym, zakłócające porządek, będące zagrożeniem dla innych.

W każdym kraju odnaleźć można jednostki czy grupy, które wypadły z głównego nurtu społecznego, ale ich marginalizacja, koncentracja w jednym miejscu jest najprostszą drogą do wykluczenia społecznego. To najgorsze co można tym ludziom zrobić.

Jak dalece nieprzemyślany wydaje się ten pomysł świadczy też fakt, że tuż obok znajdują się tereny, na których według Wydziału Rozwoju Miasta miałoby powstać w niedalekiej przyszłości Szczecińskie Centrum Badawczo-Rozwojowe z biurowcami i obiektami produkcyjnymi.

W obliczu zaistniałych okoliczności, z inicjatywy Agnieszki Smolińskiej i Wojciecha Kropiewnickiego zorganizowany został protest przeciwko lokalizacji kontenerów socjalnych przy ul. Cukrowej. Pod zamieszczoną w Internecie petycją podpisało się kilkuset mieszkańców Gumieniec, Warzymic i Przecławia. Petycję z żądaniem, by władze miasta zapewniły, że nie ulokują baraków socjalnych przy ul. Cukrowej w Szczecinie i będą jawnie wybierać nowe lokalizacje  przeprowadzając konsultacje społeczne, przekazano Prezydentowi Miasta Szczecina.

Inicjatorzy protestu zwrócili się też do wice-wójt Małgorzaty Schwarz z prośbą o pomoc i reprezentowanie interesów mieszkańców gminy Kołbaskowo w rozmowach z władzami Szczecina.

11 sierpnia 2009 odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminy Miasta Szczecin i Gminy Kołbaskowo. B.Chochulski, odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za sprawy komunalne stwierdził wtedy, że należy go zrozumieć, bo przecież gdzieś tych ludzi trzeba umieścić. Miasto ma jego zdaniem wskazane 3-4 lokalizacje a decyzja o ostatecznym wyborze jeszcze nie zapadła

M. Schwarz reprezentuje gminę w Stowarzyszeniu Obszarów Metropolitalnych. Na spotkaniach Stowarzyszenia również poruszała tę kwestię.

-Zwracałam uwagę, że jeśli zamierza się podejmować podobne, kontrowersyjne decyzje to wypadałoby porozumieć się z sąsiadami.

19 sierpnia 2009 zastępca Prezydenta Miasta Szczecin w piśmie do wice-wójt Małgorzaty Schwarz informuje:

"Rozważana jest możliwość posadowienia kontenerów mieszkalnych na terenie Gminy Miasto Szczecin. Mieszkania te mają służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych  najuboższych oraz uchylających się od ponoszenia opłat czynszowych. Obecnie analizowane są cztery lokalizacje w różnych częściach miasta. Jedną z lokalizacji jest teren położony przy ul. Cukrowej 24. Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji kontenerów dwurodzinnych w liczbie około 5-6, jeszcze nie zapadła. Wskazuję, że w związku z powyższym ilość mieszkań będzie ograniczona- prawdopodobnie nie większa niż 12.

Z chwilą podjęcia decyzji w przedmiotowej sprawie zostanie Pani o niej poinformowana".

Dotąd żadne pismo w tej sprawie nie wpłynęło i mamy nadzieję, że nie wpłynie.

Trudno przewidzieć, jakie decyzje podjęłyby władze Szczecina, gdyby nie protest mieszkańców Gumieniec, Warzymic i Przecławia. To była prawdziwa lekcja budowania społeczeństwa obywatelskiego. Będziemy sprawę monitorować.

Dorota Trzebińska "Puls Przecławia"

Pin It