medentes przeclaw

Szukaj w portalu

Strażacy walczą z Barszczem Sosnowskiego

walka z barszczem Od miesiąca urząd gminy Kołbaskowo zbiera informacje od mieszkańców na temat miejsc występowania Barszczu Sosnowskiego. Są już pierwsze efekty walki z tą trującą rośliną na naszym terenie. Wczoraj strażacy z OSP Kołbaskowo zwalczali barszcz przy trasie ścieżki rowerowej "Szlak Bielika" w rejonie Kamionki. Do wykopywania roślin użyto specjalnych strojów.

 

 

 

Barszcz Sosnowskiego to szybko rozprzestrzeniająca się roślina. Jest bardzo toksyczna i alergizująca, przez co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy oraz niegojące się rany.

Trudno także się z nią walczy. Nie można jej kosić w pierwszym roku ponieważ odrośnie ponownie i stanie się rośliną dwuletnią. A jeśli będzie wyrywana w trakcie owocowania to rozprzestrzeni się w swojej okolicy. Jedna dorosła roślina może wytworzyć około 40 000 nasion. Po mechanicznym usunięciu po przez jej wykarczowanie trzeba będzie jeszcze w następnych latach obserwować okolice gdzie rosła pierwotnie.

Urząd gminy Kołbaskowo ciągle czeka na informację na temat miejsca występowania tej rośliny. Zgłoszenia należy kierować do 10 sierpnia.

Zgłoszenie powinno zawierać:
- Nazwę miejscowości,
- Orientacyjne miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb),
- Orientacyjną powierzchnię zajmowaną przez rośliny lub ilość sztuk,
- Wskazanie właściciela/ zarządcy gruntu,
- Dokumentacje fotograficzną (w przypadku braku możliwości - wykonanie szczegółowego opisu miejsca występowania),
- Wskazanie osoby do kontaktu (imię, nazwisko, adres, nr telefonu).

Formularz do pobrania znajduje się w Urzędzie Gminy w Kołbaskowie (pok. nr 1), oraz na stronie internetowej www.kolbaskowo.pl w zakładce „druki do pobrania”. Więcej  informacji można uzyskać pod nr telefonu: 91 311 95 10 wew. 34.

 

Pin It