logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

"Gotyckie Kościoły Gminy Kołbaskowo" - POLECAMY !

gotyckie-koscioly-gminyDo księgarń właśnie trafiła najnowsza książka Marka Łuczaka opisująca zabytkowe kościoły na terenie naszej gminy. Pięknie wydana i bogato ilustrowana monografia opisuje szczegółowo historię wszystkich piętnastu gotyckich kościołów. W książce znajdziemy także opisy nieistniejących budowli, historyczne zdjęcia oraz archiwalne plany budowlane. To obowiązkowa pozycja, dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią naszej ziemi.

 

Pierwsza monografia gminy z pod pióra Marka Łuczaka wyszła na początku 2010 roku. Była to książka pt "Historia i zabytki Gminy Kołbaskowo". Szczegółowo opisała wtedy historię wszystkich naszych miejscowości. Obecna książka na temat gotyckich kościołów jest dopełnieniem informacji historycznych o naszej małej ojczyźnie.

Z okazji wydania nowej książki, pan Marek Łuczak udzielił portalowi przeclaw24.pl krótkiego wywiadu :

Grzegorz Smolicz: Kiedy narodził się pomysł wydania książki o kościołach gminy Kołbaskowo ?
Marek Łuczak: Pomysł narodził się już parę lat temu, jeszcze przed wydaniem publikacji: Historia i zabytki gm. Kołbaskowo. Gmina dysponuje imponującą ilością kościołów z przełomu XIV i XV w. Tylko kilka z nich nie przetrwało, reszta została przywrócona do funkcji sakralnej, lub pozostaje w trwałej ruinie. Parę lat prowadziłem poszukiwania wyposażenia ze zniszczonych kościołów, dotychczas udało mi się odnaleźć dzwon z nieistniejącego kościoła w Ustowie, oraz misę chrzcielną z kościoła w Warzymicach.

GS: Który z opisywanych obiektów zainteresował Pana najbardziej ?
MŁ: Zawsze fascynowało mnie Pargowo i wspaniały kamienny, gotycki kościół pozostający w ruinie. Z pięknym epitafium z herbem rodziny von Blumenthal, której na dziś dzień w żaden sposób nie mogę połączyć z tą miejscowością. Jest to wciąż dla mnie zagadka, a przez to fascynuje jeszcze bardziej.

GS: Ile czasu zajęło Panu zebranie materiałów do tej publikacji ?
MŁ: Dobrych kilka lat, napisanie publikacji w oparciu o pracę Lemckego z 1901 roku jest stosunkowo proste, ale przeczytanie kronik kościelnych, ustalanie drobnych wątków, czy też losów zaginionych przedmiotów wymagało czasu. Wciąż zbieram informacje na temat zabytków gminy i uważam, że temat wciąż nie jest wyczerpany.

GS: Książka jest dwujęzyczna - czy duży nakład sprzedaje się zagranicą ?
MŁ: Kwestie handlowe, mają dla mnie drugorzędne, aczkolwiek mają istotne znaczenie. Z założenia wydaję dwujęzyczne książki, gdyż wielokrotnie bywało, że nawet kilka lat od wydania publikacji odezwał się dawny mieszkaniec tym ziem i chciał coś wyjaśnić, dopowiedzieć... Czasami są to tak cenne informacje, że koszt tłumaczeń, zostaje w pełni zrekompensowany. Na tym ziemiach splata się historia dwóch narodów i musimy to zaakceptować i tworzyć "mosty" pomiędzy historią niemiecką i polską.

GS: Czy planuje Pan promocję książki na naszym terenie ?
MŁ: Na dzień dzisiejszy mam mnóstwo pracy nad 800-stronicowym szczecińskim Starym Miastem, więc całą energię wkładam w ten  projekt, a do tego dochodzą moje obowiązki w pracy. Ale nic nie jest wykluczone...

Monografia gminy jest opracowana  w dwóch językach: polskim i niemieckim, bogato ilustrowana, wydana na papierze kredowym i zwieńczona twardą oprawą. Książkę można nabyć w Księgarni Sedina al. Wyzwolenia 97, Księgarni Zamkowej pl. Hołdu Pruskiego 8, Antykwariacie Pomorskim ul. Małopolska 7, w księgarniach internetowych oraz w kasie Urzedu Gminy Kołbaskowo. Sprzedaż także prowadzi wydawca książki - Pomorskie Towarzystwo Historyczne na stronie www.pth.info.pl. Cena - około 40 zł.

W publikację obu książek zaangażował się także Urząd Gminy Kołbaskowo wraz z Wójtem Małgorzatą Schwarz. Szanowni Państwo - pisze M. Schwarz. Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce publikację dr Marka Łuczaka o zabytkowych kościołach Gminy Kołbaskowo. Te piękne budowle są trwałym świadectwem historii i kultury tej ziemi. Czas i wojenne zawieruchy spowodowały, że wiele z nich zostało zrujnowanych. Niektóre odbudowano dzięki zaangażowaniu wspólnoty gminnej i Kościoła. Kilka budowli zostało wpisanych w rejestr zabytków jako trwałe ruiny. Gotyckie świątynie położone w malowniczych sceneriach Doliny Dolnej Odry stanowią atrakcję turystyczną dla wszystkich chcących poznać historię i zabytki regionu i odpocząć od zgiełku miata. Zachęcam do lektury i do odwiedzenia naszej pięknej gminy.

Marek Łuczak jest doktorem historii, policjantem i prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. To autor ponad trzydziestu książek oraz licznych artykułów o historii i zabytkach Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Jest koordynatorem wojewódzkim ds. przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

 

 

Pin It