logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Historia Przecławia

historia-przeclawia200x150Historia Przecławia sięga VI i VII wieku. Na ten okres datowane są początki osadnictwa na naszym terenie. Sama nazwa "Przecław"  prawdopodobnie związana jest z imieniem kasztelana, który był też założycielem Warzymic, Smolęcina i Karwowa.

 

 

 

Najwcześniejsze wzmianki o Przecławiu pochodzą z 1240 roku. Wtedy to książę Barnim I, rok po swoim ślubie z Marianną, córką szwedzkiego króla Eryka, otrzymał od biskupa kamieńskiego lenno w postaci 20 gospodarstw Przecławia. Za sprawą żony książę sprowadził do Szczecina siostry zakonne Cysterki, którym przekazał część przecławskich gospodarstw. W roku 1277 cała wieś przekazana została na rzecz klasztoru.

W źródłach historycznych znaleźć można zapis z 1291 roku, w którym wymieniony został granitowy kościół i wybudowana w tym samym roku, przez przecławskiego sołtysa, karczma. Niestety nie zachowały się żadne informacje o losach Przecławia w okresie przejęcia majątku spod władzy kościelnej na rzecz władz świeckich.

Kolejne wzmianki źródłowe pochodzą dopiero z XIX w. kiedy to   majątkiem Przecław zarządzała rodzina Kraule, a później rodzina Kolbe. W zachodniej części miejscowości zachowały się fragmenty ówczesnej zabudowy folwarcznej, reszta uległa w latach powojennych powolnej degradacji. Niestety, nie przetrwał również, zniszczony podczas II Wojny Światowej, najcenniejszy zabytek Przecławia - XIII-wieczny kościół. Był on usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Obecnie jest to teren należący do PHU Oka. Jedynym śladem istnienia kościoła jest piękny starodrzew kiedyś okalający plac kościelny, wyraźny zarys przebiegu muru, oraz kryjące się pod ziemią fundamenty.

Pierwsi po zakończeniu wojny osadnicy pamiętają jeszcze cmentarz przykościelny, który był najpierw dewastowany, potem został całkowicie zlikwidowany. W niewielkiej odległości od tego miejsca (dziś teren obok stacji benzynowej) rośnie karłowaty, ale mający aż 598 cm obwodu dąb Przecław. Pokrój drzewa przypomina dęby w średniowiecznej Anglii, które celowo formowano tak, by korony były bardzo nisko osadzone. Ten zabieg powodował, że gałęzie z liśćmi zwieszały się prawie do ziemi, co ułatwiało dostęp bydłu, które w ten sposób wypasano. Przypuszcza się, że kasztelan Przecław posadził dąb w tym właśnie celu.

Zadziwiające jak niewiele dzisiejszy Przecław ma wspólnego z tym, jak wyglądał choćby przed wojną. Właściwie poza starodrzewem  na tyłach stacji benzynowej, fragmentami zabudowań folwarcznych  i ulicówką, zmienił się radykalnie.

Dorota Trzebińska "Puls Przecławia"

 

Pin It