medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

Archeologiczne odkrycie w Warzymicach.

wykopaliska-warzymice-Podczas prac archeologicznych na warzymickim placu pokościelnym natrafiono na pozostałości po XIII wiecznej świątyni. Zachowały się fragmenty posadzki oraz elementy fundamentów. Natrafiono także na potłuczone naczynia, elementy witraży, monety i sztukaterie. Prace wykopaliskowe wykonywane są na zlecenie Gminy Kołbaskowo.

 

 

 

Kościół w Warzymicach (Klein Reinkendorf) powstał w XIII wieku. Do 1657 roku był to kościół parafialny, później parafię przeniesiono do Będargowa. Była to budowla salowa, murowana z kamieni narzutowych, założona na planie prostokąta o wymiarach 14x10,3m. Budowla przetrwała 700 lat. Podczas działań wojennych została uszkodzona. W latach 50tych, na polecenie ówczesnych władz, kościół rozebrano a cegły z tej świątyni zasiliły odbudowę powojennej Warszawy.

 

Ciekawa historia związana była z ruinami w Warzymicach - mówi wójt M. Schwarz. Okazało się, że w archiwum państwowym kościół posiadał kartę ewidencyjną zabytku i figurował w rejestrze zabytków. Zdziwienie konserwatorów było wielkie, gdy w trakcie objazdu okazało się, że nie zostało tu kompletnie nic. Trzy lata temu, po spotkaniu z mieszkańcami Warzymic i uzgodnieniu  planów na zagospodarowanie tego terenu, wystąpiłam do konserwatora  o wykreślenie terenu z ewidencji zabytków. Teren gminny, na którym znajdował się kościół złożony jest z dwóch działek. Jedna została zdjęta z rejestru zabytków - tam gmina wykonała już teren rekreacyjny dla mieszkańców. Natomiast na drugiej działce, objętej dalej kontrolą konserwatora prowadzimy prace archeologiczne i chcemy teren udostępnić w postaci edukacyjnej ścieżki historycznej - dodaje na koniec M. Schwarz.

 

Projekt na zlecenie gminy Kołbaskowo wykonała Joanna Szydłowska, natomiast pracami archeologicznymi zajmuje się mieszkaniec gminy Marcin Dziewanowski.

 

Przez ostatnie 50 lat w centralnej części wsi pozostały jedynie zarośnięte fundamenty. W tym miejscu jedynie można było natrafić na granitowe kwadry oraz duże kamienie użyte do budowy. O tym, że kiedyś był tutaj kościół, przypominał jedynie krzyż postawiony przez mieszkańców.

 

Pin It