medentes przeclaw

Szukaj w portalu

Wiadomości ze Szczecina

To już 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej

Podpisanie traktatu UEDokładnie 15 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku wraz z dziewięcioma innymi państwami dołączyliśmy do Europejskiej Wspólnoty.

 

 

 

Czytaj więcej...

Na rozpoczęcie budowy chodnika jeszcze poczekamy.

chodnik warzymiceO powstaniu krótkiego kawałka chodnika, który połączy stare i nowe Warzymice piszemy od lat. Rok temu na sesjach rady gminy, starosta powiatu informował, że jego budowa jeszcze przed wyborami samorządowymi jest dla niego sprawą honorową. Jednak do tej pory prace nie zostały rozpoczęte. Kolejny przetarg na jego budowę został rozstrzygnięty, pojawił się jednak kolejny problem - brak czasowej organizacji ruchu.

Czytaj więcej...

Market "Dino" już gotowy. Kiedy otwarcie?

dino otwarcieInwestycja firmy Dino Polska rozpoczęła się ekspresowo. Pierwsze prace budowane rozpoczęto na początku grudnia. Market wraz z całą infrastrukturą wybudowano w niecałe cztery miesiące. Potem okazało się, że na jego oficjalne otwarcie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Ale wszystko jest już na dobrej drodze. Obecnie w sklepie trwają dostawy i układanie towarów, a uroczyste otwarcie już za kilka dni.

 

Czytaj więcej...

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w naszej gminie.

rosowek koniec sciezkiPrzecław – Karwowo, Kołbaskowo – Kamieniec oraz Rosówek – granica, Gmina Kołbaskowo wzbogaci się o kilka kilometrów nowych szlaków dla jednośladów. Te projekty są najbliższe realizacji, przygotowywane są kolejne, np. po śladzie kolejki wąskotorowej CPO.

 

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część V.

Warzymice waskotorowkaPo śladzie kolejki wąskotorowej docieramy do miejscowości nam najbliższych. Naszą ostatnią część opowieści zaczynamy w Będargowie w okolicach cmentarza i kończymy na Pomorzanach w okolicach elektrowni. Jak pobiegnie ostatni fragment ścieżki rowerowej po śladzie kolejki wąskotorowej - do końca jeszcze nie wiadomo. Ostatnie kilometry lini Casekow - Penkun - Oder w Warzymicach, na Gumieńcach i Pomorzanach biegną wzdłuż istniejących i czynnych linii kolejowych.

 

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część IV.

11 trasa waskotorowki cz IV Czwartą część opisu przebiegu kolejki wąskotorowej zaczynamy na granicy polsko-niemieckiej. Kolejne dziewięć kilometrów trasy przebiegało przez gminę Kołbaskowo. Przypomnijmy, władze samorządowe wraz z niemieckimi partnerami otrzymały unijne dofinansowanie na realizację dużego międzynarodowego projektu budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki Casekow-Penkun-Oder. Jeśli projekt nie napotka na przeszkody - na mapie ścieżek rowerowych w gminie Kołbaskowo dojdzie trasa łącząca Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo i Warzymice.

 

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część III.

stetin 19kmNieistniejąca linia wąskotorowa Casekow-Penkun-Oder powstała w 1899 roku i miała 42 km. Rozpoczynała swój bieg na dworcu w Casekow, a jej stacją końcową były Pomorzany Wąskotorowe w Szczecinie. Około 10 km tej trasy przebiegało przez gminę Kołbaskowo. Niedawno przystąpiono, wraz z niemieckimi samorządowcami, do projektu budowy ścieżki rowerowej po jej śladzie. Jak będzie przebiegać fragment tuż za naszą granicą w okolicach Ladenthin? Oto przebieg trzeciego fragmentu trasy.

Czytaj więcej...

Nowa droga w Kołbaskowie gotowa [DUŻO ZDJĘĆ]

Obwodnica kolbaskowa 03Znaki zakazu zdjęte - Eurovia zakończyła budowę nowej drogi w Kołbaskowie. Kierowcy mogą już się poruszać nowym szlakiem. W Kołbaskowie powstała nowa droga gminna. Ma charakter obwodnicy, wyprowadzi ruch ciężkich aut z miejscowości. Nowa trasa ma ponad 600 metrów długości i 6 szerokości. Rozpoczyna się przy rondzie biszkoptowym na drodze krajowej nr 13, w pobliżu Amazona, biegnie w stronę torów kolejowych, gdzie skręca w lewo i łączy się w pobliżu przejazdu kolejowego z drogą powiatową Smolęcin - Kołbaskowo.

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część I.

37 km WarzymiceTo z pewnością jeden z najciekawszych międzynarodowych projektów, który będzie miał miejsce w naszej okolicy. Kołbaskowo razem z niemieckimi gminami Casekow, Penkun, Grambow i Krackow zamierzają, z unijnym dofinansowaniem, wybudować ścieżkę rowerową po szlaku dawnej kolejki wąskotorowej. Zadanie otrzymało już dofinansowanie w kwocie 2,3 mln euro z programu Interreg VA. Prześledźmy jak miałaby przebiegać ta ścieżką.  

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część II.

cpo-waskotorowka-pomorzany-Wracamy do opisu kolejnego fragmentu trasy kolejki wąskotorowej, która przebiegała przez kilka naszych miejscowości. Linia Casekow-Penkun-Oder zbudowana została na początku XX wieku i łączyła m.in obecny Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo i Warzymice. Gmina Kołbaskowo wraz z niemieckimi samorządami zamierza przystąpić do budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki. Jeśli trasa jej przebiegu pójdzie dokładnie to jej historycznym śladzie - to będzie to nie tylko gratka dla cyklistów. Długość kolejki wyniosła 42,2 km - dokładnie tyle ile ma maraton.

 

Czytaj więcej...

Najpierw powstanie "Orlen".

rondo hakena budowaW trzecim kwartale tego roku, według zapewnień inwestora, zostanie oddane do użytku, centrum handlowe pod nazwą "Rondo Hakena Park". Prace ziemne na działce w okolicach ulicy Południowej oraz Floriana Krygiera już dawno ruszyły. W pierwszej kolejności ma być oddana stacja benzynowa "Orlen". Docelowo powstanie tutaj około 20 sklepów.

 

Czytaj więcej...