medentes przeclaw

Szukaj w portalu

Rowerem po wąskotorówce. Część V.

Warzymice waskotorowkaPo śladzie kolejki wąskotorowej docieramy do miejscowości nam najbliższych. Naszą ostatnią część opowieści zaczynamy w Będargowie w okolicach cmentarza i kończymy na Pomorzanach w okolicach elektrowni. Jak pobiegnie ostatni fragment ścieżki rowerowej po śladzie kolejki wąskotorowej - do końca jeszcze nie wiadomo. Ostatnie kilometry lini Casekow - Penkun - Oder w Warzymicach, na Gumieńcach i Pomorzanach biegną wzdłuż istniejących i czynnych linii kolejowych.

 

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część IV.

11 trasa waskotorowki cz IV Czwartą część opisu przebiegu kolejki wąskotorowej zaczynamy na granicy polsko-niemieckiej. Kolejne dziewięć kilometrów trasy przebiegało przez gminę Kołbaskowo. Przypomnijmy, władze samorządowe wraz z niemieckimi partnerami otrzymały unijne dofinansowanie na realizację dużego międzynarodowego projektu budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki Casekow-Penkun-Oder. Jeśli projekt nie napotka na przeszkody - na mapie ścieżek rowerowych w gminie Kołbaskowo dojdzie trasa łącząca Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo i Warzymice.

 

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część III.

stetin 19kmNieistniejąca linia wąskotorowa Casekow-Penkun-Oder powstała w 1899 roku i miała 42 km. Rozpoczynała swój bieg na dworcu w Casekow, a jej stacją końcową były Pomorzany Wąskotorowe w Szczecinie. Około 10 km tej trasy przebiegało przez gminę Kołbaskowo. Niedawno przystąpiono, wraz z niemieckimi samorządowcami, do projektu budowy ścieżki rowerowej po jej śladzie. Jak będzie przebiegać fragment tuż za naszą granicą w okolicach Ladenthin? Oto przebieg trzeciego fragmentu trasy.

Czytaj więcej...

Nowa droga w Kołbaskowie gotowa [DUŻO ZDJĘĆ]

Obwodnica kolbaskowa 03Znaki zakazu zdjęte - Eurovia zakończyła budowę nowej drogi w Kołbaskowie. Kierowcy mogą już się poruszać nowym szlakiem. W Kołbaskowie powstała nowa droga gminna. Ma charakter obwodnicy, wyprowadzi ruch ciężkich aut z miejscowości. Nowa trasa ma ponad 600 metrów długości i 6 szerokości. Rozpoczyna się przy rondzie biszkoptowym na drodze krajowej nr 13, w pobliżu Amazona, biegnie w stronę torów kolejowych, gdzie skręca w lewo i łączy się w pobliżu przejazdu kolejowego z drogą powiatową Smolęcin - Kołbaskowo.

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część II.

cpo-waskotorowka-pomorzany-Wracamy do opisu kolejnego fragmentu trasy kolejki wąskotorowej, która przebiegała przez kilka naszych miejscowości. Linia Casekow-Penkun-Oder zbudowana została na początku XX wieku i łączyła m.in obecny Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo i Warzymice. Gmina Kołbaskowo wraz z niemieckimi samorządami zamierza przystąpić do budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki. Jeśli trasa jej przebiegu pójdzie dokładnie to jej historycznym śladzie - to będzie to nie tylko gratka dla cyklistów. Długość kolejki wyniosła 42,2 km - dokładnie tyle ile ma maraton.

 

Czytaj więcej...

Rowerem po wąskotorówce. Część I.

37 km WarzymiceTo z pewnością jeden z najciekawszych międzynarodowych projektów, który będzie miał miejsce w naszej okolicy. Kołbaskowo razem z niemieckimi gminami Casekow, Penkun, Grambow i Krackow zamierzają, z unijnym dofinansowaniem, wybudować ścieżkę rowerową po szlaku dawnej kolejki wąskotorowej. Zadanie otrzymało już dofinansowanie w kwocie 2,3 mln euro z programu Interreg VA. Prześledźmy jak miałaby przebiegać ta ścieżką.  

Czytaj więcej...

Najpierw powstanie "Orlen".

rondo hakena budowaW trzecim kwartale tego roku, według zapewnień inwestora, zostanie oddane do użytku, centrum handlowe pod nazwą "Rondo Hakena Park". Prace ziemne na działce w okolicach ulicy Południowej oraz Floriana Krygiera już dawno ruszyły. W pierwszej kolejności ma być oddana stacja benzynowa "Orlen". Docelowo powstanie tutaj około 20 sklepów.

 

Czytaj więcej...

Dom Kultury już pod dachem.

DomKultury dachDom kultury w Przecławiu już pod dachem. Tydzień czasu trwał montaż płyt stropowych. - Wszystkie płyty stropowe dachu na całym obiekcie są już położone, właśnie skończyliśmy - mówi Marcin Dziemidowicz, kierownik budowy. - Zajęło nam to około tygodnia. Po nowym roku będziemy wykonywać docieplenie dachu oraz kłaść papę. W okresie zimowym większość prac przeniesie się do wnętrza obiektu.

Czytaj więcej...

Pierwszy rok Amazona w Kołbaskowie.

Pierwszy rok AmazonaDokładnie rok temu wyjechały z Kołbaskowa pierwsze przesyłki dla klientów sklepu "Amazon". Amerykański gigant sprzedaży wysyłkowej wybudował w dziesięć miesięcy na naszym terenie duże centrum logistyczno-magazynowe. Dziś zatrudnia już ponad trzy tysiące osób i ciągle poszukuje kolejnych pracowników.

Czytaj więcej...

Remont ulicówki (prawie) zakończony.

ulicowka na ukonczeniuZa trzy dni kończy się termin zakończenia przebudowy najważniejszej drogi przebiegającej przez Przecław. Drogowcom nie udało się dotrzymać pierwotnego terminu ustalonego na 16 listopada. Prace rozpoczęły się na początku sierpnia i miały przebiegać w ekspresowym tempie. Niestety, tak szybko nie udało się.

 

Czytaj więcej...

"Dino" w miejscu "Mex-Marketu"

dino mex marketRuszyły prace przy budowie kolejnego dużego sklepu w naszej okolicy. Na miejscu byłego "Mex-Marketu" powstanie market ogólnospożywczy sieci "Dino". Gminny teren zlokalizowany przy skateparku znalazł już właściciela właściciela. Zakończenie budowy sklepu zaplanowano na wiosnę 2019.

Czytaj więcej...