logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

reklama
Baner Powiat Police 2020 500x250

WolneSlowa GIF

Jaki jest limit prędkości za tym znakiem? [STREFA ZAMIESZKANIA]

Przeclaw znak D40To znak D-40 informujący o wjeździe do strefy zamieszkania. Takich znaków na naszych osiedlach jest wiele. I wszystkie oznaczają to samo. Ograniczenie prędkości, zmianę pierwszeństwa, uprzywilejowanie ruchu pieszych oraz nakaz parkowania w miejscach do tego wyznaczonych.

 

 

 

Mam takie wrażenie, że wielu mieszkańców nie zna znaku "strefa zamieszkania" - pisze jeden z czytelników. Auta prują przez osiedle, rozpędzając pieszych, jedyny ratunek dla nas to progi zwalniające. Na osiedlu dużo dzieci, szczególnie w ciepłe dni, jeździ na rowerkach czy hulajnogach, a to oni według przepisów mają pierwszeństwo.

  reklama

Fruktolinka

 

I ma w tym dużo racji nasz czytelnik. Znak strefa zamieszkania daje większe uprawnienia i swobodę pieszym. Jakie zasady obowiązują w takich miejscach?

- prędkość pojazdów jest ograniczona do max 20 km/h
- pieszy nie musi korzystać z chodnika, może poruszać się po całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami
- pojazdy mogą być zaparkowane tylko w miejscach do tego wyznaczonych
- wszystkie skrzyżowania dróg dla pojazdów są równorzędne - to oznacza, że obowiązuje zasada prawej ręki, czyli pojazd znajdujący się z prawej ma pierwszeństwo
- dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej
- pojazdy wyjeżdżające ze strefy traktowane są jak włączające się do ruchu, czyli ustępują pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu

  reklama

Hair-House

 

O początku jak i końcu strefy zamieszkania informują nas specjalne znaki na których znajduje się pojazd, domek, oraz dwie postacie grające w piłkę. Znaki te określone są według obowiązujących przepisów symbolami D-40 – strefa zamieszkania i D-41 – koniec strefy zamieszkania.

 

Pin It

Informacja dotycząca wymogów rozporządzenia o ochronie danych „RODO”

Informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Klikając przycisk ZROZUMIAŁEM wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem