Get Adobe Flash player

20 items tagged "moczyły"

Wyników 1 - 20 z 20

W osadzie, której nie ma, znaleźliśmy ziemiankę.

Category: nasze okolice dawniej i dziś

waliszewoTo miejsce Polacy po wojnie nazwali Waliszewo, przed wojną nazywało się Wilhelmshöhe. Dziś trudno odnaleźć pozostałości po tej dawnej niemieckiej wsi. Nam się udało dzięki Janowi Siniusowi, właścicielowi strony Festung Stettin, poświęconej historii Szczecina i regionu w okresie międzywojennym i w czasie wojny oraz znanemu archeologowi z Przecławia, Marcinowi Dziewanowskiemu. W czasie weekendu wybraliśmy się na poszukiwania.

Po raz czwarty smacznie i poetycko w Moczyłach.

Category: wydarzenia i kronika

Dolina Dolnej Odry Poezja Spiewana 2017Za nami duża impreza plenerowa w jednej z najpiękniejszych wsi gminy Kołbaskowo. Do nadodrzańskich Moczył zjechali się artyści wyznaczający od lat standardy piosenek „z krainy łagodności”. Na scenie zaprezentowały się grupy "Czerwony Tulipan" oraz "Nad Porami Roku" oraz Adrianna Szymańska i Mariusz Lubomski. Rozstrzygnięto także konkurs kulinarny "Dobre Smaki". Czyli było coś dla ciała i coś dla ducha.


To była kraina łagodności.

Category: wydarzenia i kronika

poezja spiewanaPiękny koncert poezji śpiewanej już za nami. Do Moczył w gminie Kołbaskowo zjechali miłośnicy poezji z krainy łagodności. Pomimo deszczowego początku dnia, który przegonił wielu widzów, wieczorem było już bezdeszczowo co znacznie podniosło frekwencję na widowni. Na scenie w nadodrzańskich Moczyłach wystąpili Nad Porami Roku, Grażyna Madej, Barbara Stępniak-Wilk, Robert Kasprzycki oraz Andrzej i Maja Sikorowscy.

To będzie wieczór poezji i smaków

Category: co, gdzie, kiedy ?

poezja spiewana 2015W sobotnie popołudnie, 5 września, w Moczyłach odbędzie się druga edycja koncertu pod nazwą „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewaną”. W jednej z najpiękniejszych wsi gminy Kołbaskowo wystąpią polskie gwiazdy prezentujący muzykę z krainy łagodności. Imprezie towarzyszyć będzie także wystawa malarska grupy „Indygo” i wystawa fotograficzna Zbigniewa Pajewskiego. Przed imprezą przeprowadzony zostanie konkurs "Dobre smaki" organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dobre Gminy. Będzie więc "coś dla ciała i coś dla ducha".

Sukcesy naszych mieszkańców w Barzkowicach

Category: wydarzenia i kronika

sukcesy-w-barzkowicachW ostatni weekend odbyły się wojewódzkie dożynki w Barzkowicach. Podczas trzydniowej imprezy, przy wyjątkowo słonecznej pogodzie, tą niewielką miejscowość odwiedziło ponad 100 tys gości. Do Barzkowic pojechali także mieszkańcy i przedsiębiorcy z gminy Kołbaskowo. Wrócili z wielkimi sukcesami i nagrodami.

"Dobre Smaki" w Moczyłach

Category: wydarzenia i kronika

dobre-smaki-w-moczylachW sobotnie popołudnie został rozstrzygnięty kolejny konkurs kulinarny zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dobre Gminy". W nowo otwartej świetlicy wiejskiej w Moczyłach kucharze z terenu Gminy Kołbaskowo mogli się pochwalić ze swoimi popisowymi daniami. Było bardzo smacznie !

Za bielikiem - biegiem, marszem i rowerem !

Category: sport i zdrowie

pobieglismy-za-bielikiem-2013Dziś 26 maja odbyła się gminna impreza "W pogoni za bielikiem". Można było pobiec. 11km ćwierćmaraton odbył się na trasie Siadło Dolne - Pargowo. Podobna trasa czekała rowerzystów - ci dodatkowo odwiedzili Kamieniec i w sumie zrobili 13km. Najkrótszą,  6km trasę, z Moczył do Pargowa zrobili maszerujący z kijkami. Wszystko dopisało, za wyjątkiem pogody.

Otwarcie kolejnej świetlicy - tym razem w Moczyłach.

Category: wydarzenia i kronika

moczyly-otwarcieWyrastają jak grzyby po deszczu. To już czwarta świetlica w gminie Kołbaskowo wybudowana w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie ma w nich telewizorów, komputerów czy konsol do gry. Są w nich za to zajęcia plastyczne, warsztaty ekologiczne, zabawy, nauka tańca czy języka obcego. I cieszą się ogromną popularnością na wsiach. Dziś uroczyście przecięto wstęgę w wiejskiej świetlicy w Moczyłach.

Zniszczona ścieżka rowerowa "Szlak Bielika"

Category: nasze okolice dawniej i dziś

zniszczony-szlak-bielikaOddana niedawno ścieżka rowerowa od Siadła Dolnego do Pargowa w wielu miejscach wymaga już niezbędnych napraw. Nie pomagają zakazy wjazdu dla samochodów, patrole i interwencje straży gminnej. Postawione w wielu miejscach betonowe bloki są regularnie przesuwane. A na trasę prawie codziennie wjeżdżają ciężkie pojazdy i quady.

Świetlice wiejskie - jak grzyby po deszczu

Category: nasze okolice dawniej i dziś

kurow-swietlicaObecnie zakończono budowę świetlicy w Kurowie, właśnie trwa wyposażanie sali i ostatnie porządki. Zakończyła się też budowa świetlicy w Siadle Górnym - oddanie obiektu jeszcze tej zimy. A przed wakacjami pojawi się kolejna ma mapie gminy - w Moczyłach. W ambitnych planach gminy na 2013-2014 budowa kolejnych trzech oraz remonty istniejących.

Linia 70 do Kamieńca i Rosówka

Category: nasze okolice dawniej i dziś

linia-70-do-moczyl-3 grudnia 2012 r. zostanie wydłużona trasa linii 70. Tym razem autobus dojedzie do Kamieńca oraz Rosówka. Siedemdziesiątką miała kursować do Kamieńca już na początku września, jednak na przeszkodzie stanęła zła nawierzchnia drogi w okolicy Kamionki. Remont feralnego odcinka drogi powiatowej został już zakończony.

Dożynki 2012 : Moczyły znów górą !

Category: wydarzenia i kronika

dozynki-2012-moczylyDziś, 1 września odbyły się w Kołbaskowie Gminne Dożynki. Impreza rozpoczęła się o godz 12:00 uroczystą mszą św, po której barwny orszak z wieńcami przy akompaniamencie orkiestry przeszedł na pobliski plac na terenie OSP w Kołbaskowie. W trakcie imprezy rozegrano liczne konkursy dla sołectw i mieszkańców. W tym najważniejszym - o najpiękniejszy wieniec dożynkowy - ponownie wygrały Moczyły, które za kilka dni pojadą do Barzkowic na Dożynki Wojewódzkie. Drugie miejsce przypadło mieszkańcom Kamieńca, trzecie - Kołbaskowa, czwarte dla Przecławia, a piąte dla Stobna.

Siedemdziesiątką na razie do Moczył

Category: nasze okolice dawniej i dziś

linia-70-do-moczyl-Z dniem 3 września 2012 r. wydłużona zostaje trasa linii 70 z Dworca Głównego przez Kolumba - Tamę Pomorzańską - Szczawiową - Elektrownię Pomorzany - Ustowską - Ustowo - Kurów - Siadło Dolne - Siadło Górne - Kołbaskowo do Moczył. We wcześniejszych planach była organizacja połączenia aż do Kamieńca. Na przeszkodzie stanęła jednak zła nawierzchnia drogi powiatowej między Kamionką a Kamieńcem.

Moczyły - najpiękniejsza wieś !

Category: nasze okolice dawniej i dziś

Najpiekniej-jest-w-moczylachW Moczyłach, niewielkiej miejscowości nad zachodnim brzegiem Odry, mieszka niespełna 160 osób. Mieszkańcy dbają tu o każdy zakątek, dzięki czemu to jedna z najpiękniejszych wsi w gminie. Do pracy nie trzeba tu nikogo zachęcać.

 

Zaproszenie na konkurs "Dobre Smaki"

Category: w wolnym czasie

dobre smaki plakat moczyly Rusza kolejna edycja konkursu "Dobre Smaki" organizowanych przez Stowarzyszenie LGD Dobre Gminy. Wszystkich zainteresowanych prezentacja swoich popisowych dań opartych na kuchni tradycyjnej zapraszamy do Moczył 4 sierpnia 2012 na godzinę 13.00. Zgłaszać swój udział w konkursie można za pomocą formularzy zgłoszeniowych nawet w dniu konkursu.

Pobiegliśmy z Bielikiem. Pargowo 2012

Category: sport i zdrowie

pobieglismy-za-bielikiemW niedzielę 20 maja w Gminie Kołbaskowo odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej "Szlak Bielika" z Siadła Dolnego do Pargowa. W tym dniu na jedenastokilometrowej trasie odbył się I Gminny Ćwierćmaraton, II Gminny Rajd Rowerowy oraz marsz "Nordic Walking". Na mecie w przygranicznym Pargowie zorganizowano piknik gminny z wieloma atrakcjami i konkursami dla całych rodzin.

20 maja - "W Pogoni za Bielikiem"

Category: sport i zdrowie

w-pogoni-za-bielikiemW niedziele 20 maja zapraszamy zwolenników ruchu na świeżym powietrzu na Gminny Piknik Sportowo - Rekreacyjny. W ramach imprezy odbędzie się szereg zawodów sportowych m.in. : I Bieg "W Pogoni za Bielikiem" (11km), II Gminny Rajd Rowerowy (11km) oraz marsz "Nordic Walking" (6km). W Pargowie na mecie odbędzie się festyn rodzinny. Organizatorzy przewidują m.in. zawody na rowerkach trójkołowych dla dzieci, bieg dla gimnazjalistów (Pargowo - granica państwa), dmuchane zabawki, punkt gastronomiczny i wiele innych atrakcji.

Przedłużenie linii nr 70 do Kamieńca

Category: wydarzenia i kronika

linia-70W naszej gminie pojawi się kolejna linia autobusowa ZDiTM. W pierwszym kwartale 2012 ma być wydłużona trasa autobusów linii nr 70. Obecnie kursują one na trasie Urząd Miasta - Dworzec PKP. Po przedłużeniu autobusy pojadą do Elektrowni Pomorzany przez Kolumba, Tamę Pomorzańską oraz Szczawiową. Obecnie trwa budowa przystanków wzdłuż tej trasy. Niektóre kursy zostaną przedłużone aż do Kamieńca.

Dożynki 2011. Moczyły znowu najlepsze !

Category: wydarzenia i kronika

Dozynki-2011Dziś odbyły się uroczystości dożynkowe w Kołbaskowie. Zaraz po mszy świętej przy dźwiękach orkiestry wojskowej korowód z wieńcami przeszedł na pobliski stadion. Tam odbyły się zabawy i konkursy, można było spróbować wojskowej grochówki i swojskiego jadła. Przygotowano także wiele atrakcji dla dzieci. Pomimo niepewnej pogody i przelotnych deszczów dopisała frekwencja i dobry humor.

Rusza budowa ścieżki rowerowej "Szlak Bielika"

Category: sport i zdrowie

szlak-orla-bielikaRozpoczyna się realizacja gminnej inwestycji budowy ścieżki rowerowej wzdłuż rozlewiska Dolnej Odry. Szlak będzie prowadził od Granicy Państwa przez Pargowo, Kamieniec, Moczyły, Siadło Dolne, Kurów do Ustowa. Budowa pierwszych dwóch odcinków o łącznej długości 10 km zakończy się jeszcze w tym roku. Ostatni odcinek od Siadła do Ustowa zostanie wykonany później wraz z koniecznymi inwestycjami drogowymi w tych miejscowościach.